„Živá úzkokolejka“: Údržba trati je nedoceněná, obce nechtějí strkat hlavu do oprátky pro Kyselovo perpetum mobile

Částka deset tisíc korun měsíčně pro bystřickou a deset tisíc měsíčně pro obrataňskou část zadlužené úzkokolejky je absolutně nedostatečná pro údržbu jihočeské úzkokolejky. Podle nové varianty reorganizačního plánu by obě větve úzkokolejky měly získat do vlastnictví města a obce sdružené do spolku Úzkokolejka.

„Nebudeme sami strkat hlavu do oprátky,“ řekl o chystané roli obcí při záchraně úzkokolejky předseda svazku obcí Michal Kozár.

Sto dvacet tisíc korun ročně pro každou z tratí postačovalo tak možná pro vydání bezpečnostního certifikátu Drážního úřadu, ale absolutně nepostačuje pro reálnou údržbu trati.

Letní pokus o obnovení komerčního provozu na šesti kilometrovém úseku u Nové Bystřice skončil sporem o úhradu poplatku za použití dopravní cesty. Strategický investor vydělal komerčním provozem parních vlaků, ale nezaplatil, co zaplatit měl. Nejdříve rezignoval na funkci jednatele zadlužených Jindřichohradeckých místních drah Jan Píšala, o měsíc později odešli Swieteláci.

Zvláště odchod firmy SWIETELSKY Rail CZ a její nahrazení nově vytvořenou firmou Repair & Rent s.r.o. budí u představitelů samospráv obcí značnou nedůvěru.

Sen autora reorganizačního plánu Jana Kysely o vytvoření finančního plánu fungující samofinancovatelné místní dráhy dostal od starostů přezdívku „perpetum mobile“. Rozpohybovat úzkokolejku znamená finanční investici do zanedbané údržby dráhy v řádech podstatně vyšším než jsou nižší stovky tisíc korun ročně.

Úkol shánět peníze státní i krajské na údržbu dráhy by měly podle Kyselova reorganizačního plánu dostat města a obce. Tím by samy „strčily hlavu do oprátky“ řečeno slovy jindřichohradeckého starosty Kozára a čelily by tlaku na zlepšení stavu místní dráhy prostřednictvím zvýšení příspěvku na údržbu. Není vůbec jistá výše každoročních krajských a státních příspěvků na údržbu dráhy, které ale musí být v řádech nikoliv statisíců, ale minimálně milionů korun ročně.

Autor reorganizačního plánu Jan Kysela se chystá strčit „Černého Petra“ starostí s údržbou dráhy do rukou místní samosprávy, která by jako správce dráhy musela shánět krajské a státní peníze na údržbu. Na starosty obcí se chystá nátlak veřejného mínění v podobě diskusního fóra v Jindřichově Hradci s názvem „Živá úzkokolejka“ ještě před vánočními svátky.

Uvažovaný třicetiletý pronájem majetku úzkokolejky s deseti procentním úrokem je pro starosty obcí doslova sebevražedným vložením hlavy do oprátky. Pokud by starostové měli dostatek finančních prostředků je pro rozkvět obcí dostatek vyšších priorit než oživení úzkokolejky.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů