„Živá úzkokolejka“: Obce mají platit za budoucí provoz úzkokolejky

Reorganizační plán Jana Kysely zvaný „Živá úzkokolejka“ předpokládá uzavření kupních smluv se Svazkem obcí Úzkokolejka. Svazek obcí se tak stane vlastníkem movitého i nemovitého majetku. Majetek bude již propachtován specializovaným subjektům: Správě úzkokolejných drah (dceřinná firma zadlužených Jindřichohradeckých místních drah) a dosud neexistující firmě Repair & Rent s.r.o. Tato dosud neexistující firmě by měla patrně převzít dnešní dílny Jindřichohradeckých místních drah.

Kyselův plán slibuje obcím flexibilitu splácení kupní ceny i s možností provádět provádět mimořádné splátky kupní ceny nebo předčasně splatit celý zbývající dluh. Celý dluh mají města a obce splácet firmě good thing jako strategickému investorovi. V létě good thing nedodržoval jako dopravce bezpečnostní předpisy při provozování komerční dopravy na šesti kilometrovém úseku u Nové Bystřice.

Obce ze sdružení Úzkokolejka si mají vydělat na splátky za poskytnutý úvěr právě provozem úzkokolejky. To znamená dojednat podmínky financování z veřejných rozpočtů především ze strany Jihočeského kraje i Kraje Vysočina. Pokud bude krajské financování provozu, pak lze předpokládat i státní příspěvek. Ten by poslal Státní fond dopravní infrastruktury.

Pro obce a města může být varováním příklad letní sezóny s dluhy na provozování velmi krátkého úseku u Nové Bystřice. Strategický investor v roli dopravce neuhradil stanovený poplatek za údržbu dráhy. Trať se stala nesjízdnou.

Zastupitelé Jindřichova Hradce už na prosincovém zastupitelstvu debatovali o záchraně úzkokolejky. Místostarosta Komínek připustil, že počátkem prosince obdrželi dokumentaci požadovanou od poloviny září. „Musím na rovinu řict, že dokumentace není úplná, je chaotická. Potřebovali bychom k tomu hodně vysvětlení,“ řekl zastupitelům Komínek. (více zde).

Města a obce také citlivě vnímají odchod společnosti SWIETELSKY Rail CZ z úzkokolejky. Swieteláci vydrželi spolupracovat s Kyselou jen několik měsíců, během kterých vyřešili problémy v povoleních Drážního úřadu. Úzkokolejka pak obdržela povolení Drážního úřadu k provozu. Dceřinná společnost Jindřichohradeckých místních drah patrně měla skončit v rukách Swieteláků. Místo dokončení transakce ale přišel rozchod počátkem prosince.

Kyselův plán „Živá úzkokolejka“ je patrně snahou vystupňovat prostřednictvím veřejného mínění tlak na města a obce k zakoupení úzkokolejného dráhy do vlastnictví. Finanční prostředky na provozování dráhy by pak patrně musely shánět města a obce z veřejných rozpočtů kraje Vysočina a Jihočeského kraje. Tyto příspěvky ale nejsou nárokové podobně jako příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Živá úzkokolejka“ tlačí obce na tenký led podnikání a podnikatelského prostředí, kdy majetek úzkokolejky by měly obce splácet prostřednictvím pravidelných měsíčních splátek. U části trati v turisticky atraktivní části jihočeské České Kanady není ani jisté, zda-li bude vydáno bezpečnostní osvědčení Drážního úřadu.

Kyselův plán „Živá úzkokolejka“ najdete přímo zde i zde a zde. Vývoj situace na úzkokolejce můžete sledovat přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů