Zeman (TOP09): Společné bydlení přinese výhody občanům i městu Jihlava


Myšlenka výstavby družstevního bydlení po vzoru sídlišť osmdesátých let zaznamenala obrovský zájem občanů Jihlavy.

-Již více jak 1400 rodin očekává změnu v politice bydlení v Jihlavě, dočkají se?

Pro samosprávu jde o velmi nové, poměrně neznámé a experimentální téma. Přitom zapojení orgánů města může být rozhodujícím faktorem při konečné ceně bytu. Orgány města mohou sehrát roli zprostředkovatele, tím že pomohou vytipovat pozemky vhodné pro výstavbu. Město, ale může i samo založit bytové družstvo a vybrat developera pro výstavbu.

Družstevní bydlení je potřeba začlenit do rozvojových plánů budoucnosti města, pak mohou místní orgány převzít aktivnější roli a začlenit tyto projekty do své městské, environmentální a sociální strategie.

„Bytová krize je v celé české republice a důvodem není ani stavební zákon ani hygiena ani nedostatek finanční podpory. Jediným problémem, proč se nestaví je nepřipravenost a nekompetence samospráv, tedy nás politiků. Protože začít stavět, to není o tom bouchnout do stolu, rozhlédnout se a napsat to do volebního programu. A možná, začít stavět špatně jde ještě o trochu rychleji než stavět dobře. A začít stavět dobře znamená v prvé řadě mít kolem sebe architekty schopné oddělit dobré projekty od těch špatných a to i za cenu, že ti špatní architekti se postaví proti vám a začnou pomlouvat. Proto jsem v dubnu 2019 zřídil útvar městského architekta a komisi pro architekturu. Pak je třeba nastavit jasná a transparentní pravidla pro výstavbu. Ty jsme v zastupitelstvu schválili v prosinci 2020 a to i za cenu, že ti špatní developeři, kteří chtějí maximalizovat zisky na úkor kvality bydlení pro lidi, kterým za draho prodají pozemky vás začnou nemít rádi. Připravili jsme nejen pravidla jak se v Jihlavě staví ale také vytipovali lokality kde to bude nejlepší. A za tím slovem nejlepší se skrývá velice mnoho aspektů které jsme hodnotili od dostupnosti vody či kanálu až po dostupnost školek, parků, sportovišť, lékáren a restaurací. Dokonce jsme si nechali zaslat množství přestupků a zkoumali bezpečnost až po osvětlení. Vzali jsme v úvahy i to zda musí občan jít domů do kopce, zda může jít po chodníku či jet na kole.  Část pozemků  jsme nabídli  developerům na podzim minulého roku a část si nechali pro vlastní, městské projekty. A začala jednání a přemlouvání, aby tito developeři nedělali jen klasické komerční bydlení, ale aby zvážili ono družstevní bydlení. No a nyní řeším s právníky jak vše nastavit. Jeden týden v Praze jeden v Brně, jednání a dohadování, aby to vše klaplo.

A když už si člověk myslí, že to má, tak se na úřadě zjistí, že ve městě nemáme vodu. Jedna porucha za druhou na vodovodním potrubí. A když to opravíte, tak se zlepší tlak vody v potrubí a začnou praskat další staré trubky. Takže znovu nová kolečka. Odborníci, technici, firmy. Směny pozemků a nové projekty a posudky. A opozice a koalice.

-A výsledek čtyřleté práce?

Prvních 120  bytů půjde do prodeje a výstavby letos o prázdninách. Dalších tisícovku bytů jsme schopni připravit v příštím roce. A celková kapacita i kolem tří tisíc bytů, bude-li potřeba. Bytovou krizi můžeme vyřešit. Přitom vstupenkou pro zájemce nebude jeho finanční historie, nebo věk nebo akceptace výše úrokové sazby. Onou vstupenkou bude finanční hotovost cca 25% ceny bytu (což je stejné jako u hypotéky) a ochota ctít pravidla slušného chování.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů