Žďár nad Sázavou zahajuje tržní konzultace pro výstavbu sociálních bytů

Dvaatřicet bytů pro nízkopříjmové domácnosti a současně osoby znevýhodněné a o ně pečující mělo vzniknout na Sázavské ulici ve Žďáru nad Sázavou. Stavební práce by měly začít ve druhé polovině roku 2021.

V první etapě měl být vybudován jeden bytový dům zahrnující polovinu bytů s dostupným bydlením. Oba bytové domy budou stavebně spojeny s bytovým domem pro bydlení se závazky.

Jenže to nebude tak jednoduché. Nejsou stavební materiály, ze kterých by se stavělo, a to málo co je, je drahé, a dále rychle zdražuje. České stavebnictví dusí normy a předpisy, které ne vždy lze dávat za vinu (jen) Evropské unii. 

Low Income Social Public Housing Projects | Karmod
Ilustrační obrázek

„Vzhledem k raketovému růstu cen stavebních materiálů bylo nutné realizaci odložit. V současnosti se snažíme nejen vyčkávat na příznivější situaci, ale také hledat různé kombinace stavebních materiálů a řešení, aby bylo možné při srovnatelné kvalitě stavby zrealizovat levněji. Stavební materiály nezdražily stejnoměrně, proto zde tuto příležitost vidíme. V případě realizace ve druhé půli 2021 podle původní dokumentace by se enormní náklady promítly do kupní ceny. U Dostupného bydlení by pak okamžitá realizace znamenala škrty u jiných potřebných investic,“ informoval obyvatele Žďáru nad Sázavou vedoucí odboru strategického rozvoje a investic Adam ´Joura.

Předběžné tržní konzultace (PTK) mají za cíl podrobněji představit připravovanou veřejnou zakázku na stavbu komplexu tří bytových domů na Sázavské ulici relevantním dodavatelům, získat bližší informace o předpokládané hodnotě takové zakázky a rovněž získat informace o možnostech optimalizace stavby, jak z hlediska nákladů, tak z hlediska technického řešení.

“ V dnešní turbulentní době stavebního trhu jsou předběžné tržní konzultace vhodným nástrojem, jak si ověřit způsobilost projektu, potenciální rizika a především finanční stránku projektu. Pořád platí, že Žďár chce rozvíjet solidní městské nájemní bydlení a postupně vytvořit kvalitní bytový fond. Vlastní bytový fond je nástrojem sociálně-bytové politiky města. Nelze vše totiž nechávat na neviditelné ruce trhu, města mají mít své byty. Podívejte se, jak dobře nájemní bydlení funguje v Rakousku nebo Německu. To jsou příklady dobré praxe,“ prohlásil starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů