Žďár i Třebíč touží po tarifní integraci s jižní Moravou
Kraje České republiky budují každý na svém území krajské systémy veřejné dopravy. Pro obyvatele kraje znamená krajský dopravní systém cestovat po kraji přímým směrem odkudkoliv-kamkoliv na jedinou jízdenku. Je lhostejné, zda-li vlakem či autobusem.
Část regionů Vysočiny má stále letitý návyk obyvatel cestovat za službami za hranice kraje Vysočina. Například v regionech Žďáru nad Sázavou nebo Třebíče lze pozorovat návyk cestovat za každodenními službami do Brna.
Region Bystřice nad Pernštejnem má dokonce integraci železniční dopravy do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK). „Koupíte si u nás na nádraží jízdenku, vlakem odjedete do Nedvědice v Jihomoravském kraji a pak už můžete jet čímkoliv třeba až do Znojma,“ řekl starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.
Právě o podobné tarifní integraci sní i další velká města Vysočiny jako Třebíč nebo Žďár nad Sázavou.
“ Žďár nad Sázavou má přirozenou spádovost k Brnu a do Brna jezdí pracovat řada Žďáráků. K nám zase jezdí obyvatelé jihomoravské metropole a dalších částí jižní Moravy za turistikou a relaxací. Napojení Žďárska na IDS JMK, společně s existencí VDV, by tak bylo logickým vyústěním pro snazší mobilitu obyvatel obou regionů. Navíc IDS JMK je objektivně považován za jeden z nejlepších integrovaných systémů ve střední Evropě. Proto bychom měli mít ambici chtít pro občany to nejlepší. Koupit si jedinou jízdenku např. na sídlišti Vysočany ve Žďáře a dojed s ní až do centra Brna – proč ne?,“ uvedl starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.
„S integrací těchto měst do IDS JMK by musel souhlasit Kraj Vysočina. Pokud by obě města (Třebíč i Žďár nad Sázavou) projevila zájem a současně Kraj Vysočina s integrací souhlasil, musela by se tato záležitost řešit podrobněji, a to nejenom z dopravního hlediska, ale i z pohledu ekonomického,“ uvedla mluvčí jihomoravského kraje Alena Knotková.
Samotná mezikrajská integrace bez úprav dopravního řešení totiž může vyvolat protarifovací ztrátu, tedy pokles tržeb, které musí objednatelé dopravy doplatit. Proto například před integrací Bystřice nad Perštejnem do IDS JMK probíhala řada složitých jednání.
„Jihomoravský kraj neusiluje o oddělené připojení města na území kraje Vysočina do IDS JMK, ale chce co nejvíce propojit systémy dopravy v jednotlivých krajích, a to jak po stránce tarifní, tak po stránce dopravní,“ dodala Knotková.
Vyjádření Kraje Vysočina
Z pohledu Kraje Vysočina je nutno řešit i spádové obce. Integrace daných měst v tarifu IDS JMK neřeší území jako celek. Co Cestující, který v daných městech při cestě do sousedního kraje jen přestupuje? Kraj Vysočina dlouhodobě usiluje o propojení jednotlivých tarifních systému, a to bez rozdílu, zda se jedná o linky spojující Kraj Vysočina s Jihomoravským krajem, ale i v případě ostatních krajů. Dané řešení, ale rozhodně není samostatné zahrnutí jednotlivých měst do tarifu sousedního kraje, ale právě v propojení obou tarifů.
Jen pro zajímavost, Kraj Vysočina je jediný kraj na území České republiky, který má funkční tarif, umožňující cestu až do krajského města sousedního kraje, a to prostřednictvím linek v relaci Jihlava – Velké Meziříčí – Brno, což je možné ověřit v tarifním kalkulátoru
Na základě jednání, která se zástupci jednotlivých krajů vedeme, tak neřešíme jen propojení jednotlivých tarifů, ale i tzv. tarifní přesahy. Jedná se o oblasti, na kterých cestující může využít jak tarif jednoho kraje, či tarif druhého kraje. Ze strany Jihomoravského kraje máme odsouhlaseny přesahy například do Tišnova, Zastávky u Brna, Znojma atd. Jen okrajově doplním, že od prosincové změny jízdních řádů, současně cestující může využít v rámci železniční dopravy státní jednotný tarif, což je taková celostátní IDS na dráze.
Pevně věříme, že úsilí jak Kraje Vysočina, tak i Jihomoravského kraje povede v následujících měsících jak k realizaci tarifních přesahů, tak i k propojení tarifu VDV a IDS JMK, které neřeší jen daná města, ale i obce v okolí daných měst.
Vyjádření města Třebíč doplníme, jakmile se jej podaří získat.