„Zaprodané území“! Mezi Strmilovem a okolím roste napětí kolem výstavby větrných elektráren

Záměr společností meridian Nová energie a Jipocar power postavit u jihočeského Strmilova větrný park vyvolal silné rozladění a výměnu úředních dopisů okolních obcí s městem Strmilov.

Popelín, Bořetín, Střížovice, Blažejov, Nová Olešná se jako zástupci sousedních obcí obrátily na město Strmilov s informací o znepokojení svých obyvatel záměrem výstavby větrných elektráren.

„Jako vaši sousedé vás žádáme o uvedení informací na pravou míru a o sdělení, zda podnikáte kroky k výstavbě větrných elektráren ve vašem katastru a zda si uvědomujete přesah dopadů i na naše samosprávná území,“ píší Strmilovu sousední obce.

Starostové okolních obcí pak Strmilov upozorňují na ochranná pásma, která se vztahují i na jejich území. „Například zachování krajinného rázu máme i my ve svých územních plánech a cítíme se ze svých funkcí za dodržení zásad územních plánů odpovědní,“ píší dále starostové okolních obcí do Strmilova.

„Pokud vás k vašim krokům vedla obava a podlehli jste nátlaku při posuzování investičním záměrů investorům, věřte že my bychom svá území nezaprodaly těmto aktivitám, které mají dalekosáhlé dopady na rozvoj a život v našich obcích,“ končí dopis okolních obcí Strmilovu.

Město Strmilov hodlá svolat společné jednání s okolními obcemi v reakci na dopis starostů. Záměr výstavby město Strmilov konzultuje s Jihočeským krajem i se zástupci státu.

Starosta Strmilova Martin Novák se ostře ohradil proti aktivitám starostky sousední obce Nová Olešná Lenky Hynkové, které označil za zasahování do kompetencí a samostatného rozhodování města samosprávného celku.

„Slovo o „zaprodaném území“ působí velice urážlivě a nehodláme toto jednání akceptovat,“ napsal starosta Strmilova v odpovědi starostům.

Vyvinutou aktivititu starostky sousední obce Nová Olešná při tvorbě a podpoře petice občanů Strmilova nepovažuje starosta Novák za příliš šťastné řešení pro dlouhodobé vztahy mezi sousedními obcemi.

Starosta Strmilova Martin Novák ujistil starosty sousedních obcí o maximálním úsilí zastupitelů se snahou o maximální rozvoj obce tak, jak ukládá zákon.

AKTUALIZOVÁNO: Senátor za Jindřichohradecko Jaroslav Chalupský přidal své stanovisko jako reakci na sociálních sítích. Chalupský napsal: “ Hlavní slovo o umístění větrníků na svém území by měly mít dotčené samosprávy a jejich občané. Jejich vůle by měla mít velkou váhu v rozhodování o umístění. Od počátku se přimlouvám za to, aby spolu starostové sousedsky mluvili, domlouvali se a vystupovali ve společném zájmu. Aby mezi sebe nenechali vrazit klín, kdy jedna obec „získá“ a ostatní „ztratí“. Větrníky budou mít dopad na široké území a na dlouhou dobu. Pokud se bude stavět větrník, měl by být ve shodě s celým územím. Případně s kompenzacemi pro celé území.

Sám za sebe říkám, že největší přidanou hodnotu a konkurenční výhodu na Vysočině a v Jižních Čechách vidím v krásné přírodě, malebné krajině, zdravém životním prostředí a tedy v budování místa pro turistiku s aktivním a pasivním odpočinkem. Tyto hodnoty bychom měli chránit a zvyšovat. Argumenty, že pro zlepšení energetické situace je potřeba přinést oběti, neberu. Vysočina prostřednictvím Dukovan a Jižní Čechy s Temelínem již přispěly dost. A ještě přispějí. Než větrníky, raději bych do energetického mixu, a to i obcí, přidal využití ověřených malých vodních elektráren, které do naší krajiny zapadají. Jejich rozšiřování však ministr Hladík obětoval právě pro upřednostňování větrníků, fotovoltaiky, bioplynek atp.“

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů