Zachraňování úzkokolejky mělo zřejmě špatný finanční plán
Zadlužená jindřichohradecká úzkokolejka nemá finanční prostředky na zajištění údržby tratí. Chybí i několik stovek tisíc korun, které měl komerční dopravce uhradit za letní provoz jako poplatek za použití kolejí.
Přímo v soudní síni při projednávání dalšího postupu věřitelů se objevila otázka správného postupu při zhodnocování majetkové podstaty zadlužené firmy.
Jde především o letní provoz na šesti kilometrovém úseku u Nové Bystřice a finanční toky mezi dopravcem (good thing) a Správou úzkokolejných drah (SÚD), která spravuje dopravní infrastrukturu zadlužené firmy.
Do Správy úzkokolejných drah (SÚD) nastoupil v červnu 2024 technický ředitel firmy SWIETELSKY Rail CZ Tomáš Hůrka a události se pohnuly kupředu. SÚD podala žádost o povolení provozu alespoň na šesti kilometrovém úseku u Nové Bystřice.
Při jednání insolvenčního soudu se odehrál i spor o to, kdo měl zajistit finanční prostředky na údržbu dráhy.
„SÚD vstoupila podle našeho názoru do vztahu na který neměla ani personální ani finanční kapacity a považujeme ji za viníka problémů, které souvisí s nedostatečnou přípravou trati,“ řekl soudu právní zástupce Jindřichohradeckým místních drah Michal Žižlavský.
„Podle zákona o drahách má finanční prostředky zajistit vlastník dráhy,“ sdělil soudu bývalý jednatel SÚD Tomáš Hůrka. Vlastníkem dráhy je mateřská společnost Jindřichohradecké místní dráhy, která měla na údržbu každé z tratí poskytnout sto dvacet tisíc korun. Tyto finanční prostředky má zadlužená firma připraveny k vyúčtování. Pokud budou vyúčtovány, budou uhrazeny.
Sto dvacet tisíc korun připravených zadluženou firmou na údržbu tratě ale podle bývalého jednatele Tomáše Hůrky nejsou dostatečné. Hůrka soudu sdělil, že tuto smlouvu „zdědil“ při nástupu do funkce v červnu 2024. „Tato smlouva byla potřebná pro vystavení povolení od Drážního úřadu,“ řekl soudu Hůrka.
Správa úzkokolejných drah tak nedostala zaplaceno za poskytnuté služby v letní sezóně. Přímo v jednací síni řekl soudu bývalý jednatel Jindřichohradeckých místních drah Boris Čajánek, že pokud dopravce nezaplatil za služby, přijde o licenci dopravce a tím i o možnost provozovat drážní dopravu. Podle Čajánka nešlo o pouhou nedokončenou účetní operaci.
Výpověď svědka Hůrky měla pro soud povahu zkoumání důležitých okolností při provozování místní dráhy a udržování hodnotny majetkové podstaty zadlužené dráhy.
„Pokud by tratě neudržovala firma SWIETELSKY Rail CZ, jezdit by se na nic nemohlo,“ dodal svědek Hůrka.
Podle právního zástupce zadlužené firmy Michala Žižlavského je ale za přípravu dráhy k provozu zodpovědná Správa úzkokolejných drah.
Podle bývalého předsedy správní rady úzkokolejky Borise Čajánka je vzniklá situace pozůstatkem z doby zakládání dceřinné firmy Správa úzkokolejných drah bývalou insolvenční správkyní Danielou Urbanovou. Především jde o finanční plán, který předpokládá poskytnutí finanční podpory státu na provozování veřejné dopravě.
Porušování bezpečnostních předpisů při komerčním provozu by mohlo způsobit i to, že úzkokolejka žádnou státní podporu nedostane. Správa úzkokolejných drah zaslala komerčnímu dopravci i vytýkací dopis (více zde).
Autor reoeganizačního plánu Jan Kysela soudu řekl, že neví, zda-li byly bezpečnostní nedostatky odstraněny. Pro něj bylo podstatné, že o nich probíhala komunikace.
Kyselův plán „Živá úzkokolejka“ najdete přímo zde i zde a zde.