Vysočinská záchranka chystá projekt vrtulníkového simulátoru pro záchranáře
V areálu jihlavské záchranky vyroste během tří let unikátní hala vysoká jedenáct metrů s půdorysnými rozměry asi 8 x 18m. Do této haly je umístěna vnitřní část lezecké stěny a trenažér práce v podvěsu. Trenažér se skládá z torza vrtulníku plně vybaveného záchranářskou technikou (úchyty, lůžko, sedačky záchranářů, cargo hák…) umístěném na pohyblivém jeřábovém mechanismu a z přídavných zařízení imitujících situace a povrchy ze záchranářské praxe (šikmá střecha s různými krytinami, římsa, okno, komín, balkon). Pro nejvěrohodnější simulaci ztížených podmínek výcviku bude instalován větrák a reflektory.
Stavebně konstrukční řešení zavěšení a úprava torsa vrtulníku vyjde asi na osm milionů korun. Torzo vrtulníku bude darováno ZZS KV firmou Alfa Helicopter. Velmi pravděpodobně půjde o stroj s volacím znakem Kryštof 12 (Bell 412) po skončení provozování na konci roku 2016.
Trenažér umožní nácvik navádění vrtulníku i vlastní proces navázání a odvozu zraněného v reálných podmínkách s použitím prostředků běžně používaných v záchranářské praxi. Jedná se o výcvikové prostory plně umožňující provádět výcvik leteckých záchranářů a o unikátní zařízení v celé České republice.
Tímto prvkem vrtulníkového simulátorů se stává navržená stavba jedinečnou, v rámci současných možností, pro výcvik leteckých záchranářů v ČR. Při vědomí této jedinečnosti bude nabídnuta možnost výuky a výcviku pro nácvik práce v podvěsu pro letecké záchranáře v rámci všech ZZS.
Vysočinská záchranka samozřejmě zvažuje i možnost využití pro ostatní složky IZS – PČR, HZS, Armáda – kteří v ČR zajištují provoz vrtulníků, nejen letecké záchranné služby. Lezecká stěna je nedílnou součástí tohoto výcvikového prostoru. Celková kapacita tohoto střediska je plánována na 1500 osob ročně. Uvedení do provozu se předpokládá na podzim 2019.