Výlety s Občasníkem: Divočinou České Kanady do údolí lásky Rottal
Nedotčenou přírodu najdeme na česko-rakouských hranicích jen kousek od nejsevernějšího bodu sousedního státu Rakousko. Bývalá vojenská kasárna Peršlák se změnila na sídlo roty Pohraniční stráže, po rozpadu pohraniční železné opony se z kasáren stal lesní hotel.
Před budovou hotelu Peršlák je kámen republiky:
V roce 1938, když bylo Rakousko již po anšlusu obsazeno Německem, přišli sem příslušníci SOS, kteří tvořili předsunuté postavení 29. pluku umístěnému na 1. linii lehkého opevnění. Muži odhodlaní bránit vlast, vytvarovali z pískovce podobu tehdejší ČSR (ke které ještě patřila Zakarpatská Ukrajina)a do obrysu hranic vyryli nápis „21/5 1938 Naše je a naše zůstane !“. V tom samém roce překročili hranice republiky vojska Wehrmachtu a několik německých vojáků posměšně doplnilo k textu: „BIS WIR kamenn ! P.Z. ARS. 8. X. 1938“, tedy „než jsme přišli my“ P.Z. ARS. 8. X. 1938 – Zkratka znamenala Artillerie Regiment – schwere, který byl součástí 2. tankové divize. V říjnu 1938 byli tito vojáci ubytováni právě v budově bývalých kasáren Peršlák a prováděli v okolí pokusná ostřelování zdejšího opevnění. Během války zde kámen zůstal jako památník „osvobození z českého područí“.Ale situace se za čas změnila a v květnu 1945 se naši vojáci do Peršláku vrátili a na kámen dopsali „Pravda vítězí 1945″.
Název údolí lásky nese po části Haugschlagu Rottal za dávných časů, kdy hospůdu Perzy provozovala paní hospodská s dcerou a měli pro každého místo v srdci. Nový most je symbolem přátelských česko-rakouských vztahů.
Kousek od lesního hotelu / kasáren Peršlák je v krajině zbytek signální stěny jako symbolu železné opony z doby rozdělené Evropy.