Vodárenské spory spějí ke konci, zastupitelé schválili dohodu
Po osmi letech sporů o vodohospodářskou infrastrukturu Jihlava schválila dohodu se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Stejnou verzi dohody jednohlasně schválil i SVAK. K ukončení sporů a k narovnání vztahů dojde od začátku roku 2021.
Zastupitelé města Jihlavy schválili dohodu o narovnání sporných práv, povinností a nároků vzniklých v souvislosti s vystoupením města ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (dále SVAK) na svém zasedání 23. června 2020. Pro bylo 23 zastupitelů, s dohodou souhlasili také zastupitelé za KSČM nebo bývalý jihlavský primátor Rudolf Chloupek z ČSSD.
Zastupitelé za ANO s dohodou nesouhlasí. Podle jejich názoru je finanční příspěvek od SVAKu velmi nízký. „Město by si zasloužilo o stovky milionů korun víc,“ uvedl např. zastupitel Jiří Pokorný /ANO/.
V rámci narovnání získá město Jihlava veškerý vodohospodářský majetek na svém území s výjimkou tzv. společného nedělitelného majetku SVAK a jednorázový finanční příspěvek na obnovu vodohospodářského majetku a infrastruktury ve výši 202 mil. Kč. Nadále spornou zůstane už pouze otázka vlastnictví nedělitelného majetku, tj. zejména úpravny vody Hosov.
„Nemůžeme si dovolit už déle čekat a dál se soudit, utíkají nám miliony korun,“ zamyslel se během jednání náměstek primátorky Vít Zeman /Žij/. Doplnil ho náměstek Petr Ryška /ODS/: “Bez dohody a bez narovnání vztahů bychom nejenom nezískali peníze za vodu, ale nemohli bychom žádat ani o evropské dotace a tím bychom nemohli investovat do majetku.
Podle zastupitele Miroslava Tomance /Fórum/ získá město 190 km vodovodního potrubí, z čehož 57% je starší než 50 let a 165 km kanalizačních trubek, kde je 48% starších 50 let.
Vodárenskou infrastrukturu by měla provozovat společnost Služby města Jihlavy. Pro tuto společnost hlasovalo 29 z 37 přítomných zastupitelů. Proti byl pouze Miroslav Tomanec /Fórum/, který představil zastupitelům, jak by restrukturalizoval společnost JVAK, aby mohla bez problémů provozovat vodohospodářský majetek Jihlavy. Primátorka Karolína Koubová i odpovědní pracovníci magistrátu ale upozornili na problémy společnosti a na to, že společnost JVAK byla založena a působila jako servisní organizace, která měla za úkol vybrat v koncesním řízení nového provozovatele vodárenského majetku.
„Lepší by byl JVAK, ale bezpečnější jsou SMJ, i proto, aby odborníci chtěli pro Jihlavu pracovat. Raději totiž podepíší pracovní smlouvu se zavedenou firmou, kterou SMJ bezpochyby jsou,“ myslí si náměstek primátorky Vít Zeman /Žij/.