Vodárenská krize: veřejná služba donutila VAS a.s. platit miliónové dluhy i s úroky
Za posledních třicet let není znám v České republice obdobný případ padesátitisícového města, kdy byla nařízena veřejná služba alespoň v podobě předběžného opatření (více zde). Na konci loňského roku se v této situaci ocitla jihlavská radnice, když Vodárenské a.s. vypršela lhůta pro uzavření nové nájemní smlouvy u majetku s právem hospodaření (více zde). U části vodárenského majetku krajského města Jihlavy chyběl provozovatel, který by se postaral o služby obyvatelstvu.
Jihlavští úředníci rozhodli o předběžném opatření a nařídili městské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK) provozovat „osiřelé“ vodovody z moci úřední „ze dne na den“ (více zde). Ředitel JVAKu Jiří Benáček dostal úřední cestou klíče od vodojemů v okrajových částech města a začal se starat o blaho občanů města s péčí řádného hospodáře (více zde).
Ředitel Benáček je vůbec nejčastěji odvolávaným ředitelem městských společností Statutárního města Jihlavy za posledních deset let. Místní politici si dokonce pohrávali s myšlenkou sloučit JVAK s Technickými službami města Jihlavy.
Kolem JVAKu a ředitele Benáčka se odehrává ostrý politický boj o „vliv na vodu“ a vliv na řízení městské vodárenské společnosti.
Už po podzimních místních volbách se nově utvořená koalice pod vedením primátorky Karolíny Koubové dohodla na „bezodkladně vyhlásit a realizovat transparentní výběrové řízení na ředitele společnosti JVAK“ (více zde). Další postup vedení města při výběru nového ředitele městských vodařů Jihlavy je nejasný.
Případné rozpuštění Jihlavských vodovodů a kanalizací nebo sloučení s jinou městskou společností by posílilo pozici Vodárenské a.s. jako jediné alternativy při provozování vodárenské infrastruktury Jihlavy. Pokud by se nepovedlo úplné rozpuštění městské vodárenské firmy, pak i výběr ředitele městské vodárenské společnosti dává šanci na nové politické přerozdělení vlivu.
Nařízením předběžného opatření v rámci veřejné služby se ocitají úředníci jihlavské radnice v pozici soudců, jejich rozhodnutí musí být bezodkladně vykonáno a není proti němu odvolání.
Novou situaci už vzala na vědomí i Vodárenská a.s. jako smluvní provozovatel Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko, když hned po novém roce 2019 z vlastní vůle poslala do Jihlavy padesát milionů korun. Včetně osmi milionů korun úroku z prodlení. To je přes milion korun navíc za každý rok prodlení. Jde vlastně o očekávaný krok v souladu s judikaturou Nejvyššího soudu (více zde).
Peníze na úroky z prodlení v Jihlavě vydělala Vodárenská a.s. vlastní podnikatelskou činností pro obyvatele členských obcí Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Neschopnost Svazu vodovodů a kanalizací finančně vyřešit rozchod s Jihlavou a dalšími bývalými členskými obcemi začíná dopadat přímo na obyvatele členských obcí. Nutnost platit penále, úroky z prodlení, právní zástupce, palmáre právních zástupců i nemalé soudní poplatky vytváří tlak na růst ceny vodárenských služeb pro obyvatelstvo.
Zdražení vodného a stočného v brzké budoucnosti se dá vytušit z rostoucí ceny elektrické energie jako nákladové položky ceny vodného a stočného. Na cenu vodného a stočného pro obyvatele členských obcí SVAKu Jihlavsko (i Jihlavy, kde VAS a.s. také provozuje) začne tlačit i potřeba platit úroky z prodlení.
Pokud si chce Vodárenská a.s. udržet naději na provozování vodárenské infrastruktury Jihlavy musí začít řádně a včas platit účty. Vyrovnání minulých dluhů i s úroky a včasné placení vodárenského nájemného městu Jihlava jako majiteli je totiž základní předpoklad pro udržení naděje na provozování Jihlavy alespoň v režimu veřejné služby.
Režim veřejné služby Jihlavských vodovodů a kanalizací u provozování vodárenského majetku s právem hospodaření může být maximálně na dobu jednoho roku. Nového provozovatele svého majetku bude letos vybírat vedení krajského města, které deklarovalo zájem dokončit proces majetkoprávního vypořádání vodárenského majetku po odchodu ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko.
Loni na jaře se vedení Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko snažilo dosáhnout výměny náměstka Jaromíra Kaliny na pozici vodárenského vyjednavače Jihlavy (více zde) spolu se zánikem sporných požadavků, které Jihlava řeší soudní cestou. Jihlava totiž své mnohamilionové sporné nároky včas soudně zažalovala. SVAK Jihlavsko své sporné návrhy nestihl včas zažalovat. Nulová varianta sporných požadavků by tak byla výhodnější pro Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Tehdejší koalice na jihlavské radnici složená z ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO se za náměstka Kalinu razatně postavila. „Vraťte nám vodárenský majetek, to je celý náš požadavek,“ vzkázal tehdejší primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).