VÍME PRVNÍ: Výstavbu studentských kolejí VŠPJ zbrzdila kasační stížnost sousedů
Nejvyšší správní soud přiznal odkladný účinek kasační stížnosti sousedů z okolí zamýšlené výstavby kolejí Vysoké školy polytechnické Jihlava. Kasační stížnost míří proti záměru výstavby a především rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové, který rozsudkem stavbu povolil.
Sousedné argumentují obavami z vlivu výstavby studentských kolejí na jejich rodinné domky ve kterých bydlí a mají k nim silné osobní pouto. Schopnost zajistit případnou obnovu či statické zabezpečení budov je v případě již nyní omezená a bude se nadále zhoršovat, neboť jsou buď starobní důchodci či v předdůchodovém věku.
Po celou dobu správního řízení i řízení před krajským soudem sousedé neúspěšně požadovali, aby došlo k odstranění nedostatků projektové dokumentace, která neřeší vliv realizace záměru na okolní zástavbu. Stěžovatelé dále uvedli, že realizací záměru přijdou o oslunění, výhled a pozorovatelnou oblohovou složku, což povede ke snížení kvality jejich bydlení.
Tuto újmu považují sousedé za nenahraditelnou: bude-li stavba v průběhu řízení před Nejvyšším správním soudem zahájena, možnost vrátit stav do podoby před rozhodnutími správních orgánů a napadeným rozsudkem již bude toliko hypotetická, nadto spojena s neúměrnými obtížemi a náklady na straně stěžovatelů.
Vysoká škola polytechnická je povinna stavební záměr realizovat do 30. 9. 2026. Přiznáním odkladného účinku kasační stížnosti hrozí stavebníkovi újma spočívající v riziku nesplnění závazných dotačních podmínek a nedodržení smluvních závazků v důsledku ztráty dotací, které se vzájemně podmiňují. Újmu představovanou povinností vrátit dotace ze státního, krajského a obecního rozpočtu vyčíslil cca na 205 milionů Kč. Sešlo-li by z realizace záměru v důsledku ztráty nároku na dotace, již vynaložené náklady ve výši cca 13,5 milionů Kč by byly vynaloženy marně.
Nejvyšší správní soud vyhověl žádosti o odkladný účinek kasační stížnosti především z důvodu, že budování základů stavby vysokoškolských kolejí může představovat „nezanedbatelná rizika, která se nesmějí přehlížet“. Ta jsou spojená zejména s vrtáním pilot, při kterém hrozí riziko přenosu vibrací přes skálu až na dotčené nemovitosti. Možnou škodu vzniklou v důsledku hrozícího poškození dotčených nemovitostí sousedů s odkazem na odborném vyjádření vyčíslili na vyšší statisíce až jeden milion Kč.
Stěžovatelé nadto v dotčených budovách bydlí. Jakékoliv narušení statiky těchto budov tak může mít vliv na každodenní život stěžovatelů. Z pohledu kasačního soudu jde proto o újmu, kterou je – v případě její materializace – možné s ohledem na poměry stěžovatelů považovat za významnou. Hrozící újma je navíc spojena se zakládáním stavby. Již samotné zahájení realizace tohoto záměru před tím, než bude s konečnou platností ve věci rozhodnuto, by tak pro sousedy jako stěžovatele znamenalo nevratné následky.
„Věc je vyřizována v pořadí, v jakém k Nejvyššímu správnímu soudu napadla a také podle stavu spisu. Podle soudkyně zpravodajky lze rozhodnutí očekávat do konce letošního roku,“ uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.
„Usnesení Nejvyššího správního soudu o přiznání odkladného účinku kasační stížnosti mě překvapila velmi nemile stejně, jako uvedené odůvodnění, z něhož plyne, že by újma stěžovatele mohla být nepoměrně větší, než újma stavebníka. Toto stanovisko staví VŠPJ do velmi nepříznivé pozice poté, co na základě smlouvy s dodavatelem předala po vydání stavebního povolení stavbu, která bude tímto zastavena, což bude pravděpodobně generovat finanční ztráty. Dle mého tímto rozhodnutim soud zcela nedostatečně zohledňuje veřejný zájem, což je pro mě opravdu hodně špatná zpráva,“ řekl hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Vyjádření VŠPJ najdete přímo zde.