VÍME PRVNÍ: Senátor Chalupský představil vlastní plán rozjezdu jindřichohradecké úzkokolejky
Jindřichohradecký senátor Jaroslav Chalupský představil na sociálních sítích vlastní plán řešení šlamastiky s obnovením provozu jindřichohradecké úzkokolejky. Senátor Chalupský by situaci řešil asi následovně:
1. Zjistil bych si klíčové skutečnosti. Např to, že jakýkoli plán, kde bude pan Čajánek přímo či nepřímo figurovat, nemá šanci na úspěch, protože ztratil důvěru téměř všech potřebných partnerů včetně zaměstnanců v dílně s potřebným knowhow. Nikdo si s takovým projektem nepodá ruku. (Snad tímto tvrzením nepřecením místostarostu Komínka:-)
2. Vyhnul bych se jednání s lidmi starých vazeb, ať už na úřadě nebo v JHMD, kteří vlastně u toho krachu partnersky asistovali. Nová životní etapa úzkokolejky by se měla dělat s novými lidmi nezatíženými starými vazbami. A lze také spekulovat o podobě těchto vazeb.
3. Zkusil bych najít a oslovit potenciální zájemce o provozování a možný odkup úzkokolejky.
4. Vyzval bych tyto zájemce, aby se seznámili s podstatnými skutečnostmi v JHMD (hodnota majetku, provozuschopnost, atp) a vstoupili do jednání s ostatními životně důležitými partnery s cílem získání nějakého memoranda příslibu, že je společná vůle spolupracovat (Spolek obcí, Kraje, SFDI, Drážní úřad, banky atd).
Pohled senátora Chalupského na „veletoč“ schůze věřitelů čtěte přímo zde. Starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár vyjádřil nesouhlas s informací o nákupu úzkokolejky (více přímo zde). Podle schváleného záměru reorganizace Jana Kysely budou muset být partnerem obce (více zde). Partnerem Kyselova plánu by musel být svazek obcí, současný spolek obcí nestačí (více zde). O složení nové správní rady čtěte více přímo zde.
5. Svolal bych jednání věřitelů, kde by noví zájemci předložili své nabídky odkupu a návrhy na podobu fungování úzkokolejky v záchraném režimu a následně v rozvojové etapě.
6. Nechal bych rozhodnout věřitele, která nabídka je pro ně nejlepší.
7. Vítězná nabídka by dostala časovou lhůtu na podrobnější dopracování záchranného a obchodního plánu, uzavření konkrétních dohod s partnery.
8. Vítěznému zájemci bych pronajal část majetku, aby mohl obnovit nezbytný provoz na úzkokolejce a začal generovat tržby. Zároveň by to byl zkušební provoz před finálním odprodejem, ke kterému bude nový majitel potřebovat domluvit i financování bank, spolupráci spolku obcí, Krajů, SFDI atp.
9. Paralelně s rozpohybováním úzkokolejky bych připravoval konečný odprodej a vypořádání věřitelů v maximální možné míře.
Tento postup podle senátora Chalupského nevylučuje možnost odkupu celé úzkokolejky s tím, že by koleje mohly přejít za 1Kč na spolek obcí, který by vyjednal dlouhodobou podporu SFDI ve výši cca 30mil Kč ročně do údržby trati, kterou by smluvně zajišťovalo pod kontrolou spolku nové JHMD a zároven by spolek novému JHMD splatil účetní hodnotu kolejí.
Výsledný stav by tedy podle plánu senátora Chalupského byl takový, že obce by měly pod kontrolou dopravní cestu a koleje, s pomocí státu by na nich probíhala průběžná údržba, nový majitel JHMD by provozoval úzkokolejku dle potřeby jízdních řádů a marketingových představ obcí, kterou by bylo možné propojit s autobusovou dopravou, aby občané v obcích dostali co nejlepší servis. Kraj by měl zajištěnu dopravní obslužnost a podílel by se na její úhradě, regionu by zůstala velká turistická atrakce a zdroj turistických příjmů, který by se dál rozvíjel s destinačním managementem.
„Věřitelé by dostali možné maximum svých peněz zpět, banka by mohla získat nového klienta pro dlouhodobější spolupráci a zachovala by si dobré renomé společensky odpovědné firmy, která nedopustila rozcupování a pohřbení úzkokolejky.Aktuálně tedy nezbývá než vyrazit za panem insolvenčním správcem, jaký je jeho plán a jak situaci čte on. Třeba mi něco uniká a nevidím v té aktuálně složité mozaice celý obrázek,“ dodal senátor Chalupský.
Kysela začal měnit organizační strukturu zadlužené firmy (více zde). Zaměstnanci úzkokolejky podpořili nové vedení v čele s Kyselou a Píšalou (více zde).