VÍME PRVNÍ: Šéf vysočinských cestářů Necid údajně přišel o řidičský průkaz

Krajští politici Vysočiny patrně dostanou k projednání nepříjemný případ výsledku policejní kontroly rychlé jízdy. Šéf vysočinských cestářů Radovan Necid měl pozitivní test na alkohol při řešení přestupku na dálnici D1. Necidovi hrozí pokuta až pětadvacet tisíc korun a zákaz řízení motorových vozidel na šest měsíců až rok a půl.

Samotné uložení zákazu řízení je pro ředitele Necida nepříjemné svými důsledky, které mohou znamenat vážné překážky v práci ředitele krajské příspěvkové organizace. Hrozí mu ztráta bezúhonnosti pro řízení krajské organizaci.

Podle nepotvrzených informací zastavila policejní hlídka ředitele Necida v ranních hodinách při cestě do práce. Údajně překročil maximální rychlost na dálnici a měl v krvi zbytkový alkohol.

Necidův případ má rozměr i v morální rovině: V Krajské správě a údržbě silnic Vysočina je řidičský průkaz základem a nezbytností pro každého zaměstnance. Nyní se čeká na rozhodnutí radních Kraje Vysočina jako zřizovatele příspěvkové organizace.

Případ má nepřímý dopad i na krajskou politickou scénu: Necid nastoupil na post jednatele z pozice krajského zastupitele Vysočiny, pro neslučitelnost funkcí se mandátu zastupitele vzdal.

„V České republice platí nulová tolerance alkoholu za volantem, což považuji za správné. I nízká hladina alkoholu může ovlivnit chování a reakce řidiče, což potvrzují i doporučení Evropské komise pro bezpečnost silničního provozu, která členským státům doporučuje tuto toleranci neměnit.

Na podobné pochybení je ale nutné nahlížet v širším kontextu. Pracovněprávní rovina je v kompetenci zaměstnavatele a nadřízených, zatímco dopravní přestupek a případný trest řeší Policie ČR a další příslušné orgány dle platné legislativy. K tomu nemám co dodat, na to máme jasně daná pravidla. Nemám ani bližší informace o této konkrétní situaci, včetně naměřených hodnot.

Z pohledu bezpečnosti silničního provozu je však nutné zdůraznit, že alkohol za volantem ovlivňuje chování a reakční dobu řidiče. V České republice máme s tímto negativním jevem bohaté zkušenosti. Pokud bych měla všechny tyto aspekty spojit, domnívám se, že takové jednání je minimálně nevhodné, zvláště pokud jde o osobu ve vedoucí pozici v oblasti, kde je kladen důraz na zodpovědnost právě řidičů.

Předpokládám, že daný úředník byl za svůj přestupek potrestán v souladu se zákonem a své jednání musel vysvětlit svému nadřízenému. Domnívám se však, že je třeba posoudit, zda šlo o ojedinělý přešlap, nebo o opakované jednání, a nedělat z této situace kauzu větší, než je. Věřím, že pro samotného aktéra je celá situace nepříjemná a výchovná. Pokud by se takové jednání opakovalo, limitovalo pracovní morálku člověka, existuje mnoho nástrojů, jak takovou situaci řešit,“ sdělila krajská zastupitelka a koordinátorka BESIP Veronika Vošická Buráňová.

Sledujte Občasník na sociálních sítích přímo zde, můžete si přidat i kanál Občasníku na Youtube. Přidejte si Občasník jako zdroj zpráv na news.google.com (přímo zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů