VÍME PRVNÍ: Proti šikaně ve třídách nasadí jihlavská škola finskou metodu KiVa Koulu
Na jihlavské základní škole zasažené šikanou se intenzivně pracuje na zlepšení školního prostředí. Podle informací Občasníku bude nasazen poprvé v kraji Vysočina finský program KiVa Koulu. Informaci potvrdila i ředitelka školy.
KiVa Koulu znamená v češtině „pěkná škola“, kdy společným cílem všech ve škole je udržení pěkného prostředí školy, ve kterém šikanu nikdo nechce. Šikana totiž znamená narušení ustáleného školního rytmu problémy, které nikdo nechce. Do školy začnou jezdit kontroloři a školní inspektoři, kteří narušují životní pohodu školy.
Omezení výskytu šikany ve školním prostředí vyžaduje systematické a trvalé úsilí na úrovni jednotlivých dětí, tříd i celé školy s vědomím, že pouhá represe ze strany učitelů vůči pachatelům šikany prostředí pěkné školy nepřinese.
Učitelé, rodiče a děti spolupracují na udržení prostředí „pěkné školy“, děti se cíleně učí jak se zachovat pokud si všimnou šikany ve svém okolí. Informace o možném výskytu šikany se dostává od dětí k dospělým s určitým zpožděním. Dítě projevy šikany nerozpozná tak rychle jako dospělý. A zprávy o nežádoucích jevech ze života dětských kolektivů se k učitelům dostanou nejčastěji přes rodiče.
Vytvoření prostředí „KiVa Koulu / pěkné školy“ proti šikaně vyžaduje odhodlání celé školní komunity zajistit, aby nikdo nebyl vyčleněn ze školního kolektivu nebo se s ním špatně zacházelo.
Na univerzitě v Turku probíhá od počátku devadesátých let pod vedením profesorky Christiny Salmivallové průkopnický výzkum související se šikanou. Metoda „Kiva Koulu“ získala jak národní ocenění ve Finsku (např. Finnish Science Award 2017), tak mezinárodní (např. European Crime Prevention Award 2009; Social Policy Award za nejlepší článek 2012/Social for Research on Adolescence, USA).
Podle ředitelky školy dotyčné jihlavské školy jsou následující stanovené cíle:
– zapojit i rodiče. Ti jsou informováni o zavedení KiVa programu na škole, vědí, na koho se v případě podezření na šikanu obracet.
– naučit školu šikaně předcházet a včas identifikovat její projevy
– Učí děti všímat se svých reakcí a nálad, mluvit o tom, jak to ovlivňuje ostatní děti i dospělé.
– Na škole vytvoří pracovníci tzv. KiVa tým, na který se v případě potřeby mohou obracet všichni – žáci, rodiče i pedagogové.
– Každý pedagog školy má v programu KiVa svoji roli – všichni se aktivně podílí na preventivních opatřeních, učitelé v KiVa týmu šetří případy šikany.
– Zapojením všech aktérů, tréninkem aktivit a jasným rozdělením rolí pomáhá nastavit nulovou toleranci šikany.