VÍME PRVNÍ: Přibyslavsko chystá Memorandum o větrné spolupráci s ČEZ

Členské obce mikroregionu Přibyslavsko začínají pracovat na dohodě s elektrárenskou společností ČEZ, která má zájem o výstavbu více než desítky větrných elektráren v mezi Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou na Vysočině, především v okolí Přibyslavi. Společnost ČEZ je v regionu Havlíčkobrodska i největším místním distributorem elektrické energie.

„Dohodli jsme se, že představenstvo svazku vytvoří pro zastupitelstva obcí návrh memoranda o spolupráci mezi obcemi, ČEZ případně dalšími zájemci o stavbu větrných elektráren. Návrh by měl omezit počty elektráren a jejich „shluků“ v území k memorandu přistoupivších obcí a finančně je motivovat. Je to lepší varianta, než kdyby větrné elektrárny vznikaly kolem Přibyslavi naprosto bez dohody obcí nad výstavbou,“ řekl starosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Podle informací Občasníku bylo při jednání mikroregionu Přibyslavsko pro dohodu s ČEZem sedmnáct obcí z devatenácti přítomných, proti byl jen starosta obce Brzkov.

„V současné chvíli chybí platná legislativa a Kraj Vysočina zaspal při jednáních s dotčenými obcemi, kterých se týká výstavba obnovitelných zdrojů,“ uvedl starosta Brzkova Aleš Bořil.

Podle starosty Přibyslavi Martina Kamaráda teď dostanou právníci za úkol sepsat dohodu o dalším společném postupu. „Na jaře příštího roku by dohodu nebo memorandum mohly začít projednávat jednotlivá místní zastupitelstva,“ dodal starosta Kamarád.

„Česká republika potřebuje energii z větru mnohem více než kdy dříve. Už proto, že výroba z větrných elektráren se vzájemně dobře doplňuje s fotovoltaikami, u kterých již nyní probíhá velký rozvoj. Hlad po zelené energií vidíme zejména mezi českými firmami, které ji potřebují pro udržení své konkurenceschopnosti na evropských a světových trzích. Nabízíme realistické a transparentní podmínky i více než dvacet let zkušeností s výstavbou, provozem i likvidací větrných parků. Záměrem ČEZ v jednotlivých regionech ČR s větrným potenciálem je netlačit projekty větrných parků takříkajíc na sílu, ale naopak hledat širší shodu například na úrovni mikroregionů. Při takovém řešení si například místní platforma v daném mikroregionu může rozdělit benefity i mezi obce, na jejichž katastrech větrné elektrárny přímo nevzniknou a zároveň se společným postupem a místní znalostí lépe usměrňuje dopad staveb na krajinný ráz,“ říká za ČEZ specialista rozvoje větrných elektráren Petr Elfmark Bartoš.

TOP10 otázek pro větrné investory najdete přímo zde. Ministr životního prostředí jednal s hejtmanem Vysočiny o vzniku akceleračních zón (více zde). Zájem obcí v okolí Polné o větrný park „Jihlava-sever“ stále trvá, více zde.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů