VÍME PRVNÍ: Kraj Vysočina podpoří i letos venkovské prodejny
Provozování venkovských prodejen na malých obcích je podle názoru řady starostů v podstatě sociální služba. Mladí si nakoupí ve městech cestou domů ze zaměstnání, ve venkovských prodejnách nakupují především senioři.
I letos bude dodatečně vyhlášen program finanční podpory provozování venkovských prodejen. Provozování venkovských prodejen malým obcím přináší finanční ztráty ve výši kolem sto tisíc korun, krajská podpora tak obcím pomáhá krýt zhruba polovinu ztráty.
„Nejde krýt ztrátovost venkovských prodejen ze zisku prodejen ve městech,“ povzdechl si ředitel družstva COOP Jaroslav Pavlíček. Družstvo COOP je provozovatelem řady venkovských prodejen na Žďársku a Velkomeziříčsku.
„Našli jsme společně s panem náměstkem Houškou zdroje, které je ještě možné zapojit v letošním roce do alokace Fondu Vysočiny. Na základě diskuse se starosty obcí a jednání pracovní skupiny Venkov tak byl připraven nový dotační program Venkovské služby (nikoliv prodejny), který připravuji ke schválení na jednání krajské rady 9. 3. a následně pak i zastupitelstva kraje 23. 3.,“ uvedla vicehejtmanka Kraje Vysočina Hana Hajnová (Piráti).
Chybějící program podpory venkovských prodejen byl předmětem silné kritiky opozice v krajském zastupitelstvu, která se téma chystá otevřít na březnovém jednání krajského zastupitelstva Vysočiny.
„Jsem rád, že jako opozice jsme dotlačili nové vedení k dovyhlášení dotačního programu. I nadále budeme jako vítěz voleb prosazovat pozitivní kroky pro zlepšení života na Vysočině: navýšení dotací na vodní stavby, dotací na kůrovcovou kalamitu a dotace na rozvoj podnikání. V tuto chvíli je třeba restartovat krajskou ekonomiku skrz dotační tituly,“ uvedl lídr opozice Martin Kukla (ANO).
Zůstatek z „doby blahobytu“ na krajských účtech je podle ex-náměstka minulého hejtmana Vysočiny Martina Kukly přes dvě miliardy korun plus nerozdělených 315 milionů z přebytků loňského roku.