VÍME PRVNÍ: Dodavatel tepla pro Žďár nad Sázavou ohlásil zdražení přes šedesát procent
V souvislosti s turbulentními změnami v energetickém sektoru je dodavatel tepla pro Žďár nad Sázavou nucen přistoupit ke změně ceny za dodávané ještě před dokončením účetního (kalendářního) roku.
Jde o zdražení v řádech desítek procent, cena od října naskočí až o šedesát procent výše.
Podle informací Občasníku dojde od 1. 10. 2021 v soustavě zásobování teplem ve Žďáru nad Sázavou ke zvýšení cen tepelné energie na obou odběrových úrovních:
– Primární úroveň odběru 724 Kč/GJ, tj. 2,61 Kč/kWh bez DPH
– Sekundární úroveň odběru 760 Kč/GJ, tj. 2,74 Kč/kWh bez DPH
„Chtěl bych zdůraznit, že takto vysoká cena bude platit pouze poslední 3 měsíce roku 2021, neboť odráží mimořádné náklady, které vznikly v první polovině tohoto roku a nebylo možné s nimi v předběžné ceně kalkulovat. Od ledna roku 2022 by se cena měla snížit, neboť náklady na EUA budou rovnoměrně rozprostřeny do ceny v rámci celého roku (nikoli jen jednoho čtvrtletí),“ oznámil ředitel divize Teplo společnosti SATT Jiří Malý.
Cena tepla ve Žďáru nad Sázavou, i přes toto zdražení, zůstává podle ředitelen Malého mezi nejnižšími v rámci srovnání se všemi ostatními zdroji teplené energie. Ceny emisních povolenek a dlouhá zima 2020-21 se promítají i v ostatních energetických komoditách.
„Elektřina vzrostla meziročně doposud o cca +107 %, plyn dokonce o cca +132 %. Zvýšení ceny tepla je navíc pouze dočasné na poslední 3 měsíce roku 2021 a kryje neplánované oprávněné výdaje,“ dodal ředitel Malý.
Navzdory zdražení vychází průměrná cena tepla pro Žďár nad Sázavou v letošním roce stále příznivě v rámci podmínek v ČR, a to 556 Kč/GJ bez DPH (2,0 Kč/kWh; tj. cena, která měla být od začátku roku, aby kryla veškeré oprávněné náklady).
K podobnému „skokovému“ zvýšení ceny emisních povolenek došlo již v průběhu roku 2018. „Od této doby situaci bedlivě sledujeme a od roku 2019 připravujeme generální rekonstrukci kotelny Libušín,“ sdělil ředitel Malý.
Kotelna bude vybavena moderními, vysoce účinnými plynovými kotly a kogeneračními jednotkami vyrábějícími krom tepla i elektřinu.
Libušín bude nově plnit úlohu hlavního zdroje tepla pro celé město.
Teplárna bude doplněna akumulačními zásobníky pro nezávislý provoz kogeneračních jednotek a okrajově i o výrobu tepla ze slunce.
Těmito kroky plánuje městská společnost SATT jako dodavatel tepla stabilizovat cenu tepla, zásadně zlepšit ovzduší ve Žďáru nad Sázavou (odstavení hnědouhelných, neodsířených kotlů ve ŽĎASu) a vytvořit vysokoúčinnou, ekologickou a efektivní soustavu zásobování teplem.
“ Výše představené kroky jsou pevně opřeny o řadu analýz a jen potvrzují to, že výroba, distribuce a cena tepla jde ruku v ruce s účinností celého řetězce, který bychom modernizací Libušína uzavřeli, a měli tak vše „ve svých rukou“,“ dodal ředitel Malý.
“ Zvýšení ceny energií je vždy nepříjemné, nicméně o avizovaných 60 % to není. V přepočtu na celý rok je to zdražení o 24 %, tedy z 447 na 556 Kč/GJ. Bohužel na to nemá město ani SATT vliv, protože ke zvýšení ceny došlo v důsledku zvýšení ceny emisních povolenek. Ty od začátku roku vzrostly o 100 % z cca 30 na 60 eur. To se nedalo při stanovení ceny na celý letošní rok předpokládat a proto muselo nastat toto skokové zvýšení ceny. V následujícím roce již bude do ceny tepla současný růst ceny povolenek promítnut do celého roku,“ uvedl mluvčí města Matěj Papáček.
Vyjádření představitelů města doplníme, jakmile se podaří vyjádření získat.