(VIDEO) Divadelní hra Horáckého divadla „DUKLA“ je silný příběh o cestě k prvnímu hokejovému titulu

Dokumentární komedie Horáckého divadla Jihlava o cestě místního hokejového klubu k prvnímu titulu přeborníka republiky představí diváků i nové písně, které mají obrovský potenciál stát se diváckým pokřikem v nové Horácké multifunkční aréně.

Chorál v podání souboru Horáckého divadla Jihlava zpívá herečka Nováková s takovým zápalem, až divákům běhá mráz po zádech. „Ať září z ledu hrad, má v srdci zlata třpyt,(sbor: Dukla Jihlava, Dukla Jihlava), jen o něj touží hrát, jen o něj chce se bít,“ zpívá herečka Kristýna Nováková v roli postavy „Dukla“.

Autorem hry Dukla je rodák z Velkého Meziříčí Emanuel Míšek, s nímž režisér Michal Zetel již několikrát spolupracoval. Míšek napsal mj. také divácky úspěšnou hru FICHTL, kterou v Divadle Bolka Polívky na jeviště uvedl režisér Zetel s herci Michalem Isteníkem a Pavlem Liškou.

K napsání divadelní hry o jihlavské Dukle její autor říká: „Největší těžkostí bylo obrovské množství materiálu a co si z těch všech informací vybrat. Snažil jsem se taky dostát Zetelovu zadání „doku komedie” a napsat co nejlépe „jak to tehdy bylo”. A protože nejde obsáhnout v jediné hře a jediném večeru celá ta bohatá historie Dukly, která existuje už od roku 1956, zaměřili jsme náš fokus a zájem právě na to, co současný divák i hokejový fanoušek možná zná nejméně – a to je vůbec vznik Dukly Jihlava a cesta k tomu úplně prvnímu mistrovskému titulu v roce 1967. Cesta k vítězství, která byla spletitá.”

„Sáhl jsem ještě hlouběji do historie – začínáme už rokem 1929, kdy byl v Jihlavě založen sportovní klub SK Jihlava, jehož součástí byl i hokejový oddíl…” doplňuje autor. „Samotný příběh jihlavské Dukly ovšem začíná v okamžiku, kdy se v Jihlavě v roce 1954 staví zimní stadion… Za dva roky, v roce 1956, byl stadion dostavěný – a Jihlavané teprve začali shánět hokejový klub, který by v Jihlavě hrál…“

V pětadvaceti obrazech tedy na jevišti sledujeme první desetiletí jihlavské hokejové Dukly, které autor vypráví s komediální nadsázkou jako zábavnou mozaiku pravdivých historek, historických faktů i divadelní fikce.
„Velkým tématem v souvislosti s hokejovou Duklou je pro mě také identita města. Zajímalo mě, co
fenomén Dukla udělal s Jihlavou. Po odsunu německého obyvatelstva sem přicházeli lidé z různých koutů
republiky, kteří neměli společnou historii. A Dukla Jihlava jim tuto společnou identitu a sounáležitost dala.
Jihlavané přijali Duklu „za svou”, stala se „jejich” týmem, na Duklu chodila nejen celá Jihlava, ale celá
Vysočina. Hrálo se pravidelně pro sedm až deset tisíc fanoušků!”, dodává Emanuel Míšek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů