Venkov Vysočiny zajímá stále více problém recyklace lopatek větrných elektráren

Při diskusích s investory v Kraji Vysočina stále více místní obyvatele zajímá, jak mají investoři vyřešený problém recyklace větrných elektráren. Jednoho dne po ukončení životnosti bude nutné je zrecyklovat.

Dnes lze recyklovat přibližně 85–90 % celkové hmotnosti větrných turbín a jsou známé i postupy recyklace. Ale vysloužilé čepele lopatek jsou náročné na recyklaci kvůli kompozitním materiálům použitým při jejich výrobě. Byly stavěné na výdrž vůči rozmarům počasí při dlouholetém provozu. A to je problém při jejich recyklaci.

Sklolaminát u lopatek větrných elektráren není zcela recyklovatelný. Není biologicky odbouratelný a skládá se z kompozitu velmi jemných vláken plastu a skla, které je extrémně obtížné zpracovat v okamžiku recyklace. Není vhodný k uložení na skládce.

I když se s většinou lopatek větrných elektráren první generace zachází jako s odpadem, ne všechny jsou určeny na skládku. Existuje několik inovativních způsobů, jak jsou jejich suroviny recyklovány pro použití v jiných stavebních materiálech nebo zcela znovu použity v nových konstrukcích.

Existují inovativní projekty, při kterých se využívají vysloužilé lopatky větrných elektráren jako mosty přes nejrůznější místa. A míst, kam by se dal na venkově umístit můstek nebo lávka pro pěší je na venkově dostatek. Konsorcium skládající se z deseti projektových partnerů získalo finanční prostředky z Dánského inovačního fondu na tříletý projekt „DecomBlades“, který se snaží poskytnout základ pro komercializaci udržitelných technik pro recyklaci lopatek větrných turbín.

Netřeba dodávat, že i v jejich současné podobě pozitivní dopad větrných turbín na životní prostředí daleko převažuje nad negativními, pokud jde o důležitou roli, kterou hrají při dosahování čisté budoucnosti.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů