Velev (Nemocnice Jihlava): Pro očkovací COVID-19 centrum nemám kapacitu

Ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev byl prvním očkovaných obyvatelem Kraje Vysočina. Několik dnů po prvním očkování poskytl Lukáš Velev exkluzivní rozhovor k situaci kolem očkování.

  • Jaká je situace počátkem ledna?

Přednostně očkujeme vybrané skupiny zdravotníků, k pátému lednu máme naočkováno přes tři stovky osob.

  • Jaký může být maximální denní očkovací výkon jihlavské nemocnice?

To se dá orientačně lehce spočítat. Za hodinu je schopná jedna zdravotní sestra naočkovat dejme tomu deset pacientů, za den šedesát pacientů. Musí mít také čas dojít si na záchod nebo na oběd. Máme šest očkovacích míst v nemocnici, jsme na čísle kolem čtyř set naočkovaných osob denně.

  • Potřebujeme naočkovat podstatně víc lidí, nejlépe celou populaci. Šlo by očkování zrychlit proměnou nemocnice na očkovací centrum?

Čeká nás další vlna COVID-19 o které si osobně myslím, že nebude malá. Budu muset přednostně alokovat zaměstnance nemocnice na péči o nemocné pacienty. Do toho provádíme antigenní testování jako jediná nemocnice v okrese. Myslím, že bude potřeba aktivovat širší zdravotnickou veřejnost. Tím nechci říci, že to hodíme na praktické lékaře. Ani oni by to nezvládli. Asi by nebyl problém, abychom v nemocnici rozmrazili ampulky, ty vydrží v chladnu až pět dnů. Můžeme připravit očkování a někam je dovézt k očkování. Očkování by se provedlo během šesti hodin.

  • Očkovací centrum by mohlo být přímo ve vaší nemocnici Jihlava?

Na to nemáme kapacity. Na šesti očkovacích místech pracují zdravotní sestry, lékař je tam jako „zdravotní dozor“ pro případ komplikací. Zatím ze zhruba tří set očkovaných se objevila jedna kožní alergická reakce. Tahle vakcína je podle mě velmi bezpečná a doufám, že se to potvrdí velmi malým množstvím alergických reakcí. Tím neříkám, že nebudou žádné alergické reakce. Bude jich velmi málo.

  • Co nás čeká do Velikonoc? Začalo se očkovatáme jednu problematickou reakci ze tří stovek očkovaných…

Byla to alergická reakce, nebyla problematická. Má-li mít očkování účinnost, musíme co nejrychleji naočkovat co nejvíce lidí. Rychlost očkování záleží na několika faktorech: za prvé na rychlosti dodávky vakcíny – není vakcína, není čím očkovat. Očekáváme schválení vakcín dalších výrobců v průběhu března. Pak je to o místě očkování a personálu na očkování.

  • Jestli nemáme personál,máme armádu! Nasadíme vojáky?

Jasně, máme armádu, která je velmi malá. Žádali jsme o čtrnáct vojáků, dostali jsme osm vojáků. Asi bude potřeba mobilizovat širokou zdravotnickou veřejnost, nebudou stačit jen praktičtí lékaři. Lékaře u očkování potřebujeme v podstatě jako dozor, pro kontrolu. Potřebujeme zdravotní sestry pro aplikaci očkování. Pacient musí být informován o očkování a vyslovit souhlas s očkováním. Informovaný souhlas si bude možné přečíst na internetu. A po očkování se bude čekat, jestli se nedostaví alergická reakce. Pak musí být zaznamenáno, jakou šarži vakcíny jste dostal a do kterého ramene. Na konci úředního záznamu musí být popsáno, jaká reakce organismu na očkování se dostavila. Nebo jestli to bylo bez reakce. Zdravotní dokumentaci musí vést lékaři, očkují sestry a administrativu mohou zapisovat dobrovolníci. Pokud si předvyplníte text v dokumentaci pacienta a doplníte šarži vakcíny, může to jít velmi rychle.

  • Kolik můžete nabídnout prostor pro očkovací centrum v nemocnici?

V podstatě už nemohu nabídnout další prostory v nemocnici navíc. V nemocnici není prostor.

  • Tak postavíme stany na náměstí? Nebo použijeme sportovní haly a stadiony?

Tak nějak to bude muset proběhnout. O tom bude krajská koncepce očkování. Jsme v mimořádné situaci a ta vyžaduje mimořádná opatření. Pokud chceme plošně očkovat, musíme si říci kde a jak plošné očkování provedeme. A může to znamenat i částečnou nepohodu pro pacienty.

  • Postavíme očkovací stanové městečko? V jednom stanu pacienty poučíme, v dalším naočkujeme a ve třetím stanu zkontrolujeme…

Tohle řešení by bylo ideální. Pacient bude nejdříve důkladně poučen, jak se chovat pokud se objeví alergická reakce. Pak bude naočkován. Může odejít hned po očkování i bez čekání. To je na každém pacientovi, bude vědět, jak se má chovat. Nemusí to být nutně stanové městečko na náměstí, může se najít vhodná budova. Očkování bude vyžadovat širokou spolupráci zdravotníků a pacientů.

  • K druhému kolu očkování se dostavíte ve stejném triku jako na první kolo? Nebo půjdete bez trička?

Významně mně překvapuje, že to stálo premiérovi Babišovi za reakci. Zatím nemám nápis vymyšlený, ale přemýšlím nad ním.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů