V Polsku uspěl Westinghouse, o Dukovany má zájem i EDF a KHNP
Nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany předložil americký Westinghouse, francouzská státní firma EDF a jihokorejská KHNP. Loni na podzim se stejné firmy střetly ve výběrovém řízení na výstavbu první jaderné elektrárny v sousedním Polsku. S nabídkou za zhruba dvacet miliard dolarů vyhrál Westinghouse. První polskou jadernou elektrárnu postaví Westinghouse v Choczewu u Baltského moře.
KHNP údajně nabídla výstavbu šesti reaktorů APR1400 s kapacitou 8,4 GWe za 26,7 miliardy dolarů. Nabídka Westinghouse činila 31,3 miliardy dolarů za šest reaktorů AP1000 s celkovou kapacitou 6,7 GWe, zatímco nabídka EDF na její technologii EPR byla 33 až 48,5 miliardy dolarů za čtyři až šest reaktorů.
Jihokorejská firma KHNP podepsala smlouvu o přípravě plánů na výstavbu jaderné elektrárny v Pątnowě na jihu středního Polsko. Polská společnost Respect Energy – výrobce a prodejce energie z OZE – bude partnerem francouzské EDF při rozvoji projektů v Polsku založených na francouzské technologii modulárního reaktoru Nuward.
Všechny tři společnosti (Westinghouse,EDF a KHNP) mají zájem o účast v tendru na dostavbu elektrárny Dukovany na Vysočině. Problémem může být obchodní spor Westinghouse a KHNP o dohled nad vývozem amerických technologií.
Jižní Korea vyvinula model APR1400 založený na jaderné technologii od společnosti Combustion Engineering, americké společnosti, jež t byla v roce 2000 prodána společnosti Westinghouse. To by mohlo znamenat, že jakákoli země, do které Jižní Korea vyváží jaderné reaktory, může potřebovat souhlas od vlády USA a Kongresu. KHNP však trvá na tom, že je to pouze americká federální vláda, nikoli Westinghouse, kdo je oprávněn podniknout právní kroky na základě amerických zákonů o jaderné energii.
Projekt dostavby jaderné elektrárny Dukovany by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii. Podle zástupců vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.