Úložiště jaderného odpadu bude na Vysočině. Žďársko nebo Třebíčsko?
AKTUALIZOVÁNO Hlubinné úložiště jaderného odpadu by mělo vzniknout buď v lokalitě Horka u Velkého Meziříčí nebo Kraví hora na Žďársku. V ostatních pěti lokalitách stát zatím nebude zahajovat další etapu průzkumů.
Lokalitu Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku v červnu osobně navštívil ministr životního prostředí Richard Brabec. Návštěva Dolní Cerekve na Jihlavsku (lokalita Hrádek) byla podle informací Občasníku zrušena na poslední chvíli.
Podle informací Občasníku nebudou do konce roku 2016 geologické práce v plném rozsahu realizovány a momentálně není zcela jasné, kdy budou přesně realizovány – jestli do konce roku 2017, nebo 2018. Nemohou být realizovány, protože veřejná soutěž pro výběr realizátora daných prací byla zrušena a jedna z firem se proti tomuto rozhodnutí odvolala. Nyní již rok ÚOHS řeší rozklad rozhodnutí SÚRAO ohledně zrušení soutěže.
Informace o umístění jaderného úložiště na Vysočině zkazila mnoha vysočinským politikům dovolenou.
„Nejsem z toho nadšený, ale republika to potřebuje. Nejsem populista, abych tvrdil, že jsem jednoznačně proti průzkumným pracem. Obce by měly být řádně kompenzovány,“ uvedl předseda žďárské oblastní organizace hnutí ANO Radek Zlesák.
„Problematiku průkumu popřípadě stavby hlubinného úložiště je třeba ještě diskutovat na úrovni obcí a občanů. Podle mě malá informovanost a neznalost rizik vede k odmítání ze strany veřejnosti. Vybrané lokality jsou na stole, je třeba jednat. Věřím, že snad brzy budou české firmy znovu zpracovávat vyhořelé palivo jako surovinu,“ prohlásil předseda KDU-ČSL Žďár nad Sázavou Radek Pátek.
„Nejsem odborník na tuto problematiku. Chápu že úložiště je potřeba a je důležité o tom komunikovat s kompetentní mi osobami v daných lokalitách,“ uvedla lídryně ČSSD Třebíčsko pro krajské volby a současná krajská radní pro školství Jana Fialová.
“ Jako technik jsem pro výstavbu trvalého hlubinného úložiště v ČR. Jestli na Vysočině ? Mě osobně to nevadí, jsem z jaderné rodiny a chápu souvislosti. Má to své plusy – zaměstnanost a práce pro kvalifikované lidi zejména v průběhu přípravy výstavby a výstavby a významné finance pro dotčené obce, tak své mínusy – po dobu výstavby bude významně vyšší logistická zátěž a lokalita výstavby bude rozrytá jak ementál. Po dokončení ale bude jen louka s provozní budovou. Provozní rizika – minimální. Tedy průzkum lokalit ano (to nikoho nepoškodí a budeme připraveni), nicméně před jakýmikoli přípravami je nutný souhlas dotčených obcí (obcí, tedy občanů, kteří v lokalitách skutečně žijí, nikoli samozvaných ekologických aktivistů a organizací, kteří zpravidla v regionu ani nežijí, ani nemají dostatečné informace). Bohužel s obcemi nikdo moc nemluví. Myslím, že SÚRAO a MPO tohle podceňuje a tím dává příliš mnoho prostoru pro zavádějící informace. Shrnuto – průzkum ano se souhlasem obcí, bude-li lokalita vhodná, tak projekce a EIA (! důležité), kterou musí obce sledovat a aktivně v rámci tohoto procesu pracovat. Pokud toto vše projde a souhlas obcí bude přetrvávat, tak vlastní stavba a provoz. A může být na Vysočině,“řekl lídr ODS Třebíč pro krajské volby Jakub John.
„Nepovažuji za vhodné, aby se jednalo o místech úložiště bez souhlasu dotčených obcí a obyvatel. Vedle jiných záležitostí se to samozřejmě dotkne i ceny jejich nemovitostí, což případné kompenzace neřeší. Zatěžovat navíc čistou přírodu Vysočiny podobným provozem považuji za scestné. V ČR jsou jiné ekologicky již zatížené lokality,“ sdělil lídr ODS pro krajské volby Zdeněk Geist
Reakce a stanoviska politiků průběžně zjišťujeme.