Transparentnost dobrých skutků žďárské radnice
Úředníci žďárské radnice pečlivě dohlíží na informace o událostech pro určené pro veřejnost. Když radní konají dobré skutky například v podobě poděkování bezpečnostním asistentům městské policie, nikdo si toho nemusí ani všimnout. Žádná tisková zpráva, žádná informace pro novináře.
Jen překvapený starosta města Martin Mrkos potvrdí pravdivost informace o dobrém skutku radních města. Přijetí místních bezpečnostních asistentů u radních města se skutečně konalo.
Informační režim žďárské radnice je transparentní pouze na oko. Mluvčí města bez okolků sdělí opozičnímu zastupiteli, že část jeho názoru nebude otištěna. Režim nesouhlasí s názorem opozice, proto názor nebude publikován, dokud nebude změněn.
Skutečnými vládci žďárské radnice jsou úředníci. Rozhodují o tom, co a kdy se dozví občan o činnosti politické reprezentace. I o dobrých skutcích radních města. Snad pomůže pouhá zdvořilá žádost o zvýšenou transparentnost úředníků místní radnice při informování o činnosti místních politiků s prodloužením délky tiskových konferencí na dvojnásobek. Obojí může být obratem zamítnuto s tím, že transparentnost radnice je dostatečná. Jenže není. Nastavený režim úřední transparentnosti je viditelně nastavený stylem „děláme to správně“, proto pište, že „to děláme správně“.
Transparentnost se týká především informování veřejnosti o každé události a dobrém skutku, který se prokazatelně stane v politickém prostředí města. Jenže vedení města i místní radnice je obehnané neviditelnou informační bariérou pečlivě střeženou úředníky odboru kultury. Skrz informační bariéru projdou jen informace, které úředníci chtějí vidět otištěné.
Úředníci místní radnice zároveň testují schopnosti místních novinářů samostatně získávat informace o událostech na radnici. Co se stane, když se ven nedostane informace o dobrém skutku místních politiků? Vůbec nic? Ale to je nakonec pro úředníky správně. Když se občan nic nedozví, nemůže si udělat vlastní názor na činnost radnice.