Téma pro volby 2016: zůstanou osmiletá gymnázia v malých městech Vysočiny?

fbAKTUALIZOVÁNO Téma existence osmiletých gymnázií v malých městech pravidelně ožívá před každými krajskými volbami.“Můj názor je konstantní. Víceletá gymnázia na malých městech je špatně,“ uvedla pro Občasník krajská radní Jana Fialová. Už předchůdkyně Fialové na pozici školské radní Marie Kružíková měla na osud osmiletých gymnázií podobný náhled.

V krajské politice na Vysočině existuje poměrně stabilní vize existence osmiletých gymnázií pouze v okresních městech Vysočiny. Výhledově by to znamenalo konec osmiletého studijního oboru na gymnáziích například v Telči, Ledči nad Sázavou, Velkém Meziříčí nebo Chotěboři.

„Můj názor je konstantní. Víceletá gymnázia na malých městech je špatně,“ uvedla pro Občasník krajská radní Jana Fialová.

Telč ve střehu

Slova radní Fialové uvedla do střehu například místní politiky z Telče na Jihlavsku. Rušení osmiletého studijního oboru by mohlo být první předzvěstí omezování středních škol na venkově.

„Je to hazardování se vzděláním našich dětí, a jistě zde nejde o strategii, ale o hodně špatné rozhodnutí, podložené jistě velmi rozsáhlou analýzou, které nikdo nerozumí a výsledkem jsou úspory. Jde nám o to, aby děti měli kvalitní a dostupné vzdělaní, nebo aby bylo co nejlevnější? Navíc se blíží silné ročníky, kdy dostat se na „gympl“ bude jen pro ty nejlepší a ne pro ty kdo mají dostatečný intelekt studium obsáhnout. Jde o krok centralizace a přehlížení malých měst a venkova, tedy to k vedení kraje vlastně sedí.“ prohlásil předseda KDU-ČSL Jihlavsko Petr Piáček.

„Z mého pohledu nezáleží na tom, ve kterém městě se gymnázium nachází. Redukovat by se mělo podle kvality tak, aby zůstaly a mohly se rozvíjet školy, které již nyní dokáží klást důraz na vysokou úroveň poskytovaného vzdělání. Bohužel na mnoha středních školách kvantita nahradila kvalitu. Není to však vina jednotlivých škol, ale selhání celého systému, ve kterém peníze jdou za počtem žáků, a již se nehodnotí jejich dosažená úroveň ,“ řekl místopředseda vysočinského hnutí ANO Radek Zlesák ze Žďáru nad Sázavou.

„Nikde žádná diskuze na toto téma neproběhla, alespoň o ní nevím. Proto ani nemohu souhlasit s rušením osmiletych gymnázií na Vysočině,“ uvedla poslankyně Jana Fischerová (ODS).

„V tuto chvíli nemám žádnou potvrzenou informaci, že by vedení kraje uvažovalo o rušení víceletých gymnázií v menších městech na Vysočině. V kuloárech jsem ale podobnou informaci zaslechl a za sebe mohu říci, že jsem zásadně proti násilnému přesouvání gymnaziální výuky do okresních měst. Moje dcery studují na gymnáziu v Telči, které dlouhodobě vykazuje velmi dobré výsledky výuky a jsem přesvědčen, že podobné je to i na jiných gymnáziích mimo okresní města. Pokud by se objektivně prokázalo, že některé gymnázium má nedostatek žáků či špatné výsledky výuky, pak je to něco jiného, ale podobné zprávy t.č. nemám,“ sdělil poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů