Tajemství vlády ČSSR: bunkr pro Radu obrany státu
Tušení nemyslitelného. Objekt S7 mohl být určen pro činnost Rady obrany státu v případě ohrožení státu vnějším protivníkem. Rada obrany státu vznikla s účinností od března 1969. Zhruba na podzim roku 1969 se začal stavět několikapatrový podzemní objekt v Třešti na Jihlavsku. Stanoviště sedm. Krycí označení S7.
Rada obrany státu se skládala z předsedy, místopředsedy a z dalších 4 až 8 členů, které jmenoval a odvolával prezident republiky. Sekretářem Rady obrany státu byl náčelník generálního štábu a funkci sekretariátu vykonával generální štáb ministerstva národní obrany. Prezident republiky měl právo vyžádat si svolání ROS, účastnit se jejích schůzí a předsedat jim. Dále měl právo navrhovat ROS opatření a požadovat od ROS zprávy a projednávat, které úkoly je nutno řešit.
Úkolem Rady obrany státu bylo zejména určovat základní koncepci výstavby branného systému ČSSR a v něm zejména výstavby ozbrojených sil, schvalovat základní opatření civilní obrany a přípravy státních orgánů a hospodářství pro případ války, projednávat ekonomické zabezpečení,. schvalovat základní pojetí operačního plánu obrany státu, navrhuje opatření nutná k řízení v případě války, v případě ohrožení státu byla povinna činit opatření ke zvýšení připravenosti státu k obraně, a to ještě před vyhlášením válečného stavu nebo vypovězením války, za války rozhodovat o nutných opatřeních.
O činnosti Rady obrany státu existuje minimum informací v podobě zápisů nebo usnesení. Rada obrany státu měla na konci roku 1989 devět členů (s Gustávem Husákem 10), a to Miloše Jakeše (generálního tajemníka KSČ), armádního generála Ing. Milana Václavíka (ministra národní obrany) a generálporučíka Františka Vincla – tyto tři členy na konci roku odvolal z funkcí Gustáv Husák) a 9. února byli odvoláni Karel Urbánek (nový generální tajemník KSČ), Ladislav Adamec (předseda federální vlády), Ignác Janák (1. tajemník ÚV KSS), Jaromír Žák (předseda Státní plánovací komise), Rudolf Hegenbart (vedoucí 13. oddělení ÚV KSČ) a František Pinec (federální ministr vnitra).
Tušení nemyslitelného: válečný stav ČSSR
Co by se mohlo stát v případě vyhlášení válečného stavu ČSSR? Parlament a vláda nemohou zasedat jako v mírových podmínkách, řízení státu přebírá Rada obrany státu. Je aktivován objekt / Stanoviště 7 (S7) v Třešti na Jihlavsku. Generální štáb Československé lidové armády předává objektu S7 informace o situaci na území státu. V objektu S7 pracují šifrovny i telefonní ústředna. Informace se vyhodnocují operační skupiny a předávájí se na operační sál objektu. Informace z operačního sálu používá Velitelství – Rada obrany státu. Z rozhlasového studia v objektu S7 mohou promlouvat představitelé státu a KSČ k obyvatelstvu. Jejich projev se po telefonní lince přenáší na vysílač Stonařov a odtud se šíří do éteru.
Význam S7 neznámý
Skutečný význam objektu S7 Třešť je dosud neznámý. Podle rozsahu objektu lze usuzovat na velitelské stanoviště vyššího významu. Civilní obrana byl jen krycí účel utajení objektu před rozvědkou a tajnými službami cizích mocností.