Střet politických zájmů: lze funkcionařit ve více partajích současně?
Bez členství v politické strany nemůžete být představitelem strany. Asi takový je duch litery zákona o politických stranách a hnutích. Politické hnutí Starostové a nezávislí (STAN) umožňuje funkcionařit jako představitelé strany i členům jiných politických stran a hnutí. Čím víc funkcí, tím důležitější politik.
A tak vzniká unikátní situace v české politice: Za koho hlasuje náměstek hejtmana Pavel Pacal na jednáních Rady kraje Vysočina?
Je představitelem hnutí Pro Třebíč (ProTR), zároveň je členem krajského výborů Starostů a nezávislí. Podle politického životopisu je navíc politicky příslušný k uskupení Starostové pro Vysočinu.
Princip Zákona o politických stranách a hnutích dokázal náměstek Pacal šikovně obejít a v politice hraje hned za tři politické subjekty současně. Politické hnutí STAN je v osobě náměstka Pavla Pacala černým pasažérem vysočinské koalice v čele s hejtmanem Jiřím Běhounkem.
Funkce v politickém hnutí totiž může vzniknout i těm, kteří nejsou jeho přímými členy. A tak náměstek Pacal zastupuje ve vedení Kraje Vysočina zájmy hned tří různých subjektů v jedné osobě.
Náměstek Pavel Pacal si těžko vybere jen jednu stranu nebo hnutí, když poznal výhody multifunkčního politika. Věrnost jednomu stranickému programu od něj nikdo nevyžaduje.
´Ústavní právníci by mohli vyslovit závazný názor, zda je sdružování v několika politických stranách současně v souladu s Listinou základních práv a svobod i s Ústavou České republiky. Každá politická strana má vlastní cíle, program i stanovy. Zákon o politických stranách umožňuje občanům členství jen v jedné politické straně. Může vzniknout funkce v politické straně bez řádného a plnohodnotného členství? Případ „Pacal“ je zkouškou možností ústavních principů politického systému České republiky.