Stojí v Polné náhrobek Hitlerovy babičky?
O židovském hřbitově v Polné se traduje pověst, že je na něm pohřbena židovská babička (podle jiné verze prababička) Adolfa Hitlera.
Za její hrob je považován hrob s náhrobní deskou hlásající, že zde leží Rosalia Müller, rozená Hüttler (lze jej nalézt v severní části hřbitova zhruba uprostřed šířky hřbitovní plochy, kousek od hřbitovní zdi). Pověst vypráví, jak na hřbitov ještě za války jezdili důstojníci SS a pátrali po náhrobku, aby ho odstranili. Náhrobní kámen však lidé předvídavě položili a zakryli vrstvou hlíny i listí. Po válce byl pak vrácen na své původní místo a stojí tu dodnes.
Fáma o Hitlerově původu jakožto rodilém občanu Čech je zřejmě odvozena z výroku německého prezidenta Paula von Hindenburga, který se o něm v již pokročilém stavu senility vyjádřil jako o „českém frajtrovi z Broumova“. Budoucí kancléř Hitler, který německý národ zavlekl do války, se narodil 20. dubna 1889 v městečku Braunau am Inn v Rakousku poblíž německých hranic. Hindenburg si ovšem spletl rakouské Braunau s východočeským Broumovem, který se německy nazýval také Braunau.
Židovský hřbitov se nachází na severní okraji Polné při potoce Šlapanka v místě zvaném Pod Kalvárií.
Hřbitov byl založen počátkem 16. století a několikrát byl rozšiřován. Až do 70. let 20. století stála u původního vchodu márnice, do dnešní doby se dochovaly jen obvodové zdi. V roce 1995 byl vybudován nový vchod na hřbitov právě přes tyto zbytky zdí.
Udržovaný hřbitov s opravenou obvodovou zdí obsahuje na svých cca 3.540 m2 zhruba 900 barokních, klasicistních a novodobých náhrobků. Nejstarší pochází z roku 1683.
Krásu příjemné samoty můžete poznávat na vrchu Křemešník (více zde) i s obydlím poustevníka (více zde). Na Vysočině najdete i seník, který za války sloužil jako hotel pro parašutisty (více zde). Stádo ovcí na louce u poutního kostela sv. Jana Nepomuckého bude novou turistickou atrakcí Žďáru nad Sázavou (více zde). O stoletém smrku u cesty na hrad Ronovec čtěte více zde.