Spor o demolici v Jihlavě je ukázkový střet veřejného a soukromého zájmu
Statutární město Jihlava potřebuje co nejrychleji zbourat zimní stadion a postavit moderní multifunkční arénu. Sousedé žádají alespoň nějaký klid během demolice a pokud možno úřední stanovení klidu. Na scénu nastupují vyjednavači obou stran: za město manažer výstavby radní David Byeke a za obyvatele dotčené demolicí právník Jaroslav Homolka. Obě strany už potvrdily zahájení jednání o smíru.
Město Jihlava vnímá postup dotčených obyvatel jako faul, kdy veškeré záměry byly s obyvateli komunikovány na veřejných jednáních v prostorách zimního stadionu. Poslední kapkou pak byl vstup najatého právníka Homolky. Vstupem právníka Homolky dostal problém nový rozměr.
Právník Homolka vystupuje ve věci striktně jako právní zástupce dotčených obyvatel a striktně odmítá, že by to jakkoliv souviselo s jeho angažmá v komunálních volbách, kde byl vůdčí osobností uskupení „Jihlava srdcem“.
Obyvatelé Tyršovy ulice žádají přiměřené stavební tempo, město Jihlava hodlá vyžadovat maximální stavební tempo i pod hrozbou smluvních sankcí, aby podzimní výuka v okolních školách byla dotčena co nejméně. Obavy z letního až vražedného pracovního tempa na demolici arény vedly sousedy k najmutí právníka Homolky k ochraně svých zájmů.
Sympaticky působí deklarace vůle obou stran dosáhnout dohody i maximální tempo vyjednávání. Stále více se problémy kolem výstavby posouvají do fáze výstavby zimního stadionu. Častější otázkou začíná být „jak se bude stavět?“ než „bude se vůbec stavět?“
Dosažení kompromisní dohody města a obyvatel ukáže vůli a schopnost obou stran dosáhnout smíru bez nutnosti úředního nebo soudního rozhodnutí.