Soud bude řešit vydání knihy o antisemitismu a popírání genocidy
Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou bude řešit vydání českého překladu kontroverzní knihy Mýtus 6 milionů. Ode dne svého zveřejnění vyvolává kontroverze a vzrušené debaty. Autor knihy, profesor historie David L. Hoggan, nejprve odmítl připojit své jméno k rukopisu ze strachu z akademického postihu. Původní text byl proto nejprve zveřejněn anonymně v USA před více než padesáti lety.
“ My samozřejmě s obviněním nesouhlasíme, podle nás k uvedenému tr. skutku nedošlo, k čemuž mimo jiné dospěla i Police ČR, která tento případ původně odložila. Nutno brát v potaz, že kniha vyšla v souboru o Antisemitismu, kdy jsme vydali i mnoho dalších knih, které právě antisemitismus a podobné postoje kritizují,“ uvedlo nakladatelství Bodyart Press v písemném stanovisku pro Občasník.
Pro pochopení citlivosti knihy je důležité si uvědomit, že jeden z nejtěžších zločinů, kterého se může historik dopustit je „popírání holocaustu“.
V Mýtu 6 milionů jeho autor-profesor historie tvrdil, že všechny důkazy o holocaustu byly vyrobeny po válce jako způsob ospravedlnění toho, co Hoggan nazval“ útočnou válkou proti Německu“.
„Obecně je tato kniha samozřejmě nebezpečná v tom, že uráží oběti nacismu a dává quasiargumenty současným antisemitům,“ vysvětlil expert na bezpečnostní problematiku Miroslav Mareš.
„Za hodně problematické považuje bezpečnostní expert Mareš fakt, že ji několik knihkupectví nabízelo v sekcích jako Fakta, Historie a podobně. „To dodávalo jejímu obsahu neoprávněnou legitimitu,“ upozornil Mareš.
“ Na straně druhé samozřejmě dopad jedné knihy nelze přeceňovat za situace, kdy velká část lidí čerpá informace z internetu. Na pultech byla od roku 2016 a nevím, že by kvůli ní došlo k nárůstu neonacismu a antisemitismu. Nicméně z hlediska platného práva v ČR je úmyslné veřejné popírání nacistických zločinů proti lidskosti trestné. Na tom se shodli zákonodárci a podporuje to velká část veřejnosti. U tohoto případu bude zásadní, zda se podaří nebo nepodaří prokázat alespoň nepřímý úmysl,“ dodal Mareš.
Číslovku šest milionů použitou v názvu problematické knihy jako počet obětí holocaustu poprvé zmínil před soudem důstojník SS Wilhelm Hoettl jako počet obětí holocaustu.
V listopadu 1945 Hoettl svědčil pro obžalobu v norimberském procesu s obviněnými nacistickými válečnými zločinci. Později, v izraelském procesu s Adolfem Eichmannem v roce 1961.
Při obou soudních procesech Hoettl popsal rozhovor, který měl s Adolfem Eichmannem, který měl v Německu hlavní odpovědnost za genocidu Židů v Budapešti v srpnu 1944. Ve svědectví z roku 1961 si Hoettl vzpomněl, jak „Eichmann… mu řekl, že podle jeho informací do té doby zahynulo asi 6 000 000 Židů — 4 000 000 ve vyhlazovacích táborech a zbývajících 2 000 000 zastřelením operačními jednotkami a jinými příčinami, jako jsou nemoci atd.“
Číslo „šest milionů“ není a nikdy nebylo zamýšleno být přesné součet obětí holocaustu. Jde o číslo, které je nyní součástí veřejného povědomí jako počet obětí holocaustu. Nikdy by nikdy nebylo nadále uváděno, pokud by neodráželo vědecké záznamy a nepotvrdilo tento přibližný odhad počtu obětí holocaustu.
I když nacisté považovali svůj plán na vyhlazení Židů za státní tajemství nejvyššího řádu, vedli také pečlivé záznamy o deportacích a plynování, které také slouží jako zásadní zdroj dat. Dnes jsou záznamy o počtu obětí systematického vraždění považovány za jasný a nezpochybnitelný důkaz holocaustu.