Skandály jihlavského parkování: Měl „Beyoncé efekt“ vliv na výstavbu Horácké multifunkční arény?
Manažer výstavby Horácké multifunkční arény a radní Jihlavy David Beke na sociálních sítích komunikuje informace k parkování a jako jedno z témat uvedl nedostatky a slabá místa úvah o velkém parkovišti u velkých arén.
„V odborných kruzích se tomu jevu říká efekt Beyoncé, podle koncertu zpěvačky Beyoncé na Arrowhead Stadium v Kansas City. Není to největší stadion, ale je to stadion, který patří k těm s největšími parkovacími kapacitami. Zaparkuje u něj přes 20 tisíc automobilů. Zároveň ke stadionu vede několik dálnic největšího dálničního systému na světě,“ vysvětlil radní Beke na sociální síti.
A přesto, že se stadion nachází v místech s obrovským počtem parkování a silnic, hodiny před začátkem vznikla na těchto dálnicích obří zácpa. Frustrovaní fanoušci tak nechávali svá auta opuštěná na dálnici a na koncert šli raději pěšky. Tato pěší cesta ale trvala několik hodin a tisíce lidí koncert ani nestihli. Naproti tomu, když měla letos v Singapuru koncert Taylor Swift, všichni fanoušci přijeli a odjeli prakticky ihned. Stadion sice nemá skoro žádné parkování, ale je obsloužený vlakem, který všech 50 tisíc fanoušků odvezl ze stadionu za pár minut.
Ponaučení?
„Říkejme tomu například Beyoncé efekt: čím víc je někde parkování, tím hůř se tam bude parkovat. Automobilová doprava totiž umí pouze decentralizovanou dopravu do málo využívaných míst. Auto je tak skutečně excelentní a nenahraditelná doprava na přepravu do řídce osídlených oblastí, ale ve městě “funguje” pouze když neobratný, neefektivní a rozhazovačný stát přimáčkne stavební prioritu směrem k autům, přinutí města vyhradit dost pozemků, vybourat dost budov, a územní plány a stavební legislativou je zakáže postavit znovu někde jinde, protože nemají dost parkování,“ vysvětlil Beke.
Vždy, když je potřeba dostat mnoho lidí na jedno místo ve stejný čas, například i pár tisíc lidí do lyžařských středisek, doprava jen pro osobní automobily způsobí kolaps . „Automobilové zácpy nejsou omyl vzniklý ze špatného managementu, zácpy jsou přirozeným stavem automobilové dopravy. Za zácpy nemohou stromy, cyklisté, Piráti ani trolejbusové ostrůvky, zácpa vznikne vždy, když máme díky povinnému parkování tak špatné využití stavebních pozemků, že se nenajde dost lidí, kteří se důstojně přepraví i bez auta a nezpůsobí tak záscpu všem dalším,“ dodal Beke.
Je to jako s uložením úspor. Když to má být bezpečné, je potřeba využít více možností. Něco pod polštář, něco do banky, něco do investic, něco někam jinam…. I s dopravou k arénám je to podobné, čím více různých možností, tím je to lepší a pro všechny komfortnější.
S využitím článku Místo k parkování architekta a urbanisty Petera Bednára https://smichovreviewofcities.substack.com/p/misto-k-parkovani?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3lJzEyKMty3PUbKuJn8k0Rr6Fy6CzLc2PuDgGEQpk1CSLGbUZwxVV7CKs_aem_WO5_hz9fXVa3k7lyCibMVQ