Selhání státu? SFDI zvažuje odchod z věřitelského výboru úzkokolejky

Jen pár dnů po jmenování Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se objevila informace o údajném připravovaném odstoupení z prozatímního věřitelského výboru Jindřichohradeckých drah.

Insolvenční správce Jindřichohradeckých místních drah nemá od dlužníka k dispozici data, která dlužník využívá při řízení obchodního závodu. Nelze tak z pohledu insolvenčního správce zhodnotit, zda obchodní závod dlužníka je veden efektivně, případně v jakém časovém horizontu lze očekávat změnu hospodářských poměrů.

Insolvenční správce nemá k dispozici přehled o všech pohledávkách za majetkovou podstatou a pohledávkách jim postavených naroveň.

V případě, že nebylo úmyslem dlužníka tyto informace zamlčovat insolvenčnímu správci, pak lze uvažovat o tom, že dlužník sám data nezbytná k dalšímu provozování obchodního závodu či k vyhodnocení případného ukončení jeho provozu nesbírá, nesleduje a/nebo nevyhodnocuje.

Tato skutečnost vedla insolvenčního správce k podání návrhu na vydání předběžného opatření (v obou případech), vzhledem k tomu, že obchodní závod je provozován k tíži majetkové podstaty, potažmo k tíži nezajištěných věřitelů.

Vzhledem k tomu, že byl zaznamenán zájem ze strany potencionálních objednatelů drážní dopravy o pokračování/znovuzahájení provozu na úzkokolejných drahách, a s ohledem na skutečnost, že lze uvažovat o tom, že získání oprávnění provozovatele dráhy, popř. drážního dopravce zvýší hodnotu dlužníkova podniku, jednal insolvenční správce od počátku ledna 2023 s dlužníkem o možnosti zajistit nová oprávnění znějící na jiný subjekt, a to dceřinou společnost dlužníka (více zde).

Insolvenční správkyně dále uvedla, že se 21.2.2023 konala další schůze prozatímního věřitelského výboru (PVV), a to i za účasti Státního fondu dopravní infrastruktury, který údajně uvažuje o odstoupení z funkce a snad to již i projednával s předsedou PVV.

Soud považuje složení PVV za reprezentativní a vhodně poskládané, a to mj. i v návaznosti na dříve projevený aktivní zájem jednotlivých členů. Kdykoliv stát rezignuje na činnost ve věřitelských orgánech, považuje to soud za selhání státu v péči o svěřené (veřejné) prostředky.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů