Sedm dobrých rad pro klidné oslavy Vánoc v době koronaviru
Letošní Vánoce nebude možné slavit klidně a přiměřeně normálně. Přesto svým zodpovědným chováním můžete výrazně snížit pravděpodobnost šíření nákazy koronaviru mezi přáteli.
Oslavujte Vánoce opatrně
Předvánoční období je časem večírků a splečenských oslav na kterých je důležité být opatrný a snažit se nenakazit. Patří mezi ně dobře známá opatření: jako jsou účinné roušky, hygiena, udržování rozestupů a větrání. A také vyhýbání se zbytečným kontaktům a nekontrolovatelným situacím, ve kterých mnoho lidí zůstává co nejdéle blízko sebe. Jako například na tanečním parketu. Výhodou je i to, že s prevencí koronaviru ve formě zodpovědného chování má nyní každý bohaté osobní zkušenosti.
Další důležitou, i když někdy obtížně proveditelnou součástí preventivních opatření je zajištění bezpečného prostředí. Hostitelé by měli provádět přípravy, které jdou nad rámec obvyklých příprav. Větší vzdálenost pomáhá zajistit například prodloužený jídelní stůl. K dispozici by mělo být mýdlo a čerstvé nebo papírové ručníky.
Měli byste jako hostitel také poskytnout dobrý přístup k oknům, která byste pak měli mít možnost otevřít. Sedací nábytek by měl být v místnosti dobře rozmístěn. Stres, málo spánku, jednostranná strava, suchý vzduch – tím vším jste náchylnější k virózám a je třeba se tomu v předvánočním čase co nejvíce vyhýbat.
V případě pochybností jděte okamžitě do karantény
Nikdy nebylo dobrým gestem hodit do sebe dva prášky proti chřipce a pak se vrhnout na oslavu s rodinou nebo přáteli. V době rizika COVID-19 to platí dvojnásob: Každý, kdo měl asi dva týdny předtím kontakt s infikovanými lidmi nebo kdo má příznaky, které naznačují Covid-19, neměl by příznaky skrývat to a měl by se držet dál od ostatních. To platí i v případě, že se příznaky náhle objeví těsně před oslavou nebo v průběhu oslavy.
Až se budete loučit s hostiteli oslavy, pokud možno domů, a dávejte pozor na blízký kontakt.
Když společné zpívání, tak venku
Při bujaré zábavě s hlasitým zpěvem u přeplněného stolu se bakterie se obzvláště snadno šíří. Společné zpívání s nasazenou rouškou není rozumné, zejména proto, že nalevo a napravo od masky může unikat více aerosolů než obvykle. Jít ven a zpívat venku na zahradě je rozumné, omezení taneční hudby pouze na reprodukovanou je také rozumné. Pokud udržíte nízký hluk taneční hudby, můžete na oslavě mluvit tišeji a tím snížit zatížení vzduchu vydechovanými aerosoly.
Najděte malým dětem oddělené místo
Děti budou méně omezeny karanténou v případě nákazy než dospělí o riziko onemocnění je menší než u dospělých. Navíc nepřítomnost příznaků nebo snad jen nepatrná rýma může znamenat, že případná infekčnost není včas rozpoznána. Pro děti, zvláště když jich je více, je vytvoření hracích koutků ve vedlejší místnosti dobrým způsobem, jak snížit riziko infekce od dospělých.
Choďte při oslavách často na vzduch
Shromáždit celou rodinu v jedné místnosti není dobrý nápad. Lepší nápad je společná procházka přírodou, kdy se kocháte pohledem na stromy v parku nebo lese. Jako ochrana před nákazou Covid-19 je důležité vše, co omezuje blízké kontakty. To platí i v případě, že není možné zcela zabránit přenosu virové nákazy. Nízká dávka viru pravděpodobněji umožní imunitnímu systému získat od začátku převahu. To znamená, že má smysl snížit množství času, který trávíte těsně spolu.
Co nejlépe a často větrejte
V posledních letech to bylo o Vánocích většinou mírné počasí bez tuhých mrazů. Bez ohledu na to, zda se to mírná zima opakovat i letos platí: Velmi pravidelné větrání bude jednou z nejlepších možností, jak se zbavit jakýchkoli bakterií nebo kapiček bakterií, které mohou být v místnosti.
Zhodnoťte riziko návštěv kostelů i kulturních akcí
O Vánocích často chodí do kostela i ti, kteří nemají čas po zbytek roku. To platí zejména pro kulturní akce v době předvánoční. A zvláště pro návštěvu půlnoční mše. Kostely i pořadatelé kulturních akcí informují o podmínkách účasti.