Řezbářka Florianová dělá radost mysliveckými motivy i postavami svatých
V Nové Říši na Jihlavsku je dílna umělecké řezbářky Jaroslavy Florianové. Po mateřské dovolené (2001 – 2003) změnila obor a dostudovala obor uměleckého řezbáře na SOU – uměleckořemeslné Praha 9, Podkovářská. Od roku 2000 se živí jako řezbářka.
Vyřezává především betlémy, náboženskou tématiku (ikony), myslivecké motivy, myslivecké štítky, přírodní motivy nebo cokoliv na přání zákazníka. Pro zákazníka vyhotovuje i návrh na přání, dle kterého poté vyhotovuje dílo.
Řezbářka Florianová je pokračovatelkou tradice slavného rodu Florianů, známého především Josefem Florianem. Florian pocházel z rodiny venkovské tesaře z vesničky Hladov u Jihlavy. Maturitu složil na reálce v Telči. Krátce působil na obecní škole v Kostelní Myslové. Po ukončení studií na filosofické fakultě nastoupil jako středoškolský učitel přírodopisu do Náchoda. V roce 1900 se rouzhodne opustit solidně zajištěnou profesi středoškolského rofesora a vrací se na rodnou Vysočinu. Zbytek života věnuje vydavatelské dráze a své promyšlené koncepci vzdělávání, kterou Josef Florian nazýval Horou studia. Zásadním impulsem k tomuto životnímu obratu bylo jeho setkání s myšlenkami Léona Bloye, francouzského esejisty a spisovatele katolické orientace. Florian se usadil ve Staré Říši, oženil se a svých dvanáct dětí vzdělával podle svých metod doma sám.
Svatá rodina