Revize Strategie ochrany krajinného rázu (SOKR) Vysočiny mě mile překvapila, říká starosta Nevrkla (ODS)

Starosta Jemnice Pavel Nevrkla je původní profesí energetik. Jako jeden z mála komunálních politiků se mohl blíže seznámit s revizí Strategie ochrany krajinného rázu (SOKR).

Jak cítíte význam dokumentu Strategie ochrany krajinného rázu jako energetik?
Z toho, co jsem zatím viděl, mě tento dokument mile překvapil. Dokument připouští výstavbu větrných elektráren ve vybraných lokalitách a zároveň odmítá výstavbu v dosud neposkvrněných lokalitách. Zpracování a koncept celého dokumentu se jeví velmi profesionálně. Rozřazení celé Vysočiny do kategorií je fajn nápad. Je vidět, že autoři tomuto dokumentu věnovali velké úsilí.

Čím, bude Strategie ochrany krajinného rázu významná pro starosty obcí Vysočiny?

V první fázi si mohou starostové všech obcí jednoduše zjistit, jak je na tom jejich lokalita z pohledu krajinného rázu a obnovitelných zdrojů energie (OZE). Pro úvodní vyhodnocení možnosti výstavby větrníků je to dobrý podklad. Vlivů na potenciální výstavbu je samozřejmě celá řada, ale SOKR dává tušit, jak se k té které lokalitě bude stavět kraj.

Jak vidíte budoucnost větrných elektráren a obnovitelných zdrojů energie na Vysočině?

Byla by škoda nevyužít jak stávajících lokalit, kde lidé s umístěním větrných elektráren nemají vesměs problém, a přidat k nim pár větrníků nových. Je třeba ale velmi pečlivě zvažovat umístění každé jedné věže a aktivně hledat lokality, kde bude s výstavbou souhlasit ne jen jedna obec, ale nejlépe mikroregion, či alespoň všechny sousední katastry. Budu rád, pokud bude kraj Vysočina podporovat místně chtěné projekty a opačně vystupovat důrazně proti výstavbě v obcích, kde větrné elektrárny vítané nebudou.

Příznivci OZE asi nebudou nadšeni tím, že podle Strategie ochrany krajinného rázu (SOKR) nelze stavět větrné elektrárny skoro nikde na Vysočině. Poselství SOKRu asi budou nadšeni odpůrci větrné energie?


Na první pohled se to může takto jevit, ale neviděl bych to tak ostře. Čtu to tak, že obce, které by větrné elektrárny na svých katastrech rádi postavili a SOKR se k jejich lokalitě nestaví zrovna pozitivně, spíše říká hele, fakt se musíte domluvit i se sousedem, nejlíp i se sousedem souseda a pak to se o tom můžeme bavit. Bez široké shody to ale nepůjde. Poselství SOKR nejen podporuje spolupráci mezi obcemi, ale také klade důraz na respektování názorů a přání místních komunit.

Jako jeden z lídrů ODS pro krajské volby budete mít obnovitelné zdroje energie i ve volebním programu?
Určitě. Ať se nám OZE líbí, nebo ne, je tu a bude tu. Bylo by špatně se k němu otáčet zády a dělat že neexistuje. Proto SOKR velmi kvituji. I pro krajánky může být velmi užitečným dokumentem. OZE je součástí komplexního energetického mixu, který ale zahrnuje i jiné zdroje, jako je jaderná energie. Nesmíme proto polevit v přípravě výstavby dalších bloků jádra v Dukovanech. To je do budoucna stěžejní zdroj čisté elektrické energie.

Videozáznam oficiálního představení Strategie ochrany krajinného rázu najdete přímo zde. Více o dokumentu SOKR čtěte přímo zde. Strategie SOKR pro Havlíčkobrodsko je přímo zde, pro Jihlavsko zde, Želetavsko přímo zde, okolí vrchu Křemešník přímo zde, Pelhřimovsko přímo zde, Humpolecko přímo zde, okolí Bohdalova přímo zde, Bystřicko a Novoměstsko přímo zde, Křižanovsko a Velkobítešsko přímo zde, Třebíčsko a Velkomeziříčsko (přímo zde), Moravskobudějovicko přímo zde, Telč a okolí přímo zde, vrch Javořice s okolím Počátky a Žírovnice přímo zde.

O využití obnovitelných zdrojů energie na Vysočině čtěte více přímo zde. Negativní stanovisko Komory obnovitelných zdrojů (OZE) je přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů