Ředitel Máca (ČSSD Telč): Dneska je tendence všechno na venkově rušit!
O talentované děti na venkově se starají víceletá gymnázia se šesti a osmiletými studijními obory. Budoucnost venkovských gymnázií je nejasná. „Pozoruji, že dneska je tendence všechno na venkově rušit,“ podotkl ředitel Gymnázia Telč a radní města Stanislav Máca.
Příkladem mohou být podle ředitele Mácy úřady, které postupně odchází z těch nejmenších obcí. V další vlně by se odchod z venkova mohl týkat právě středních škol.
Kapacitně nemá ředitel telečského gymnázia obavy o počty žáků na osmiletém gymnáziu. „Jsme spojeni se Střední odbornou školou, tak jsme na tom lépe než klasická samostatná gymnázia jako třeba ve Velkém Meziříčí, i když tam mají výhodu větší kapacitní spádovostí,“ uvažoval ředitel Máca.
Místní politici v Telči jsou znepokojeni signály o možném stěhování víceletých gymnázií z venkova do okresních měst Vysočiny. Na situaci se dotazovali přímo na jednání školského výboru zastupitelstva Kraje Vysočina.
„Vezměte si dvanáctiletého žáka z vesnice u Telče: Každé ráno by musel jet autobusem do Telče a odsud přestupem do Jihlavy. Za každého počasí, každý školní den. Ani částka na dojíždění není pro rodiče zanedbatelná,“ upozornil ředitel Máca.
Myšlenka rušení venkovských víceletých gymnázií se objevuje pravidelně v době předvolební, kdy jednotlivé politické strany prezentují voličům. V Telči jsou připraveni své gymnázium bojovat za udržení gymnázia ve městě. „Naše výsledky a více než 16o. letá historie školy nám dává za povinnost gymnázium hájit,“ prohlásil ředitel Máca.