Radní Chlád (ČSSD): Čekáme zájem o „kotlíkové“ dotace
kategorie: Kauzy a události
6 Čvn 15
Šíleně, zatím si to ani nechci připouštět. Nejprve vypracovat studii absorbční kapacity, žádost na SFŽP o zmiňovaných 239 mil.Kč, mezitím nespočet, minimálně 50 kulatých stolů pro občany, aby se k nim dostali informace, vytvoření speciálních webových stránek, inzerce…pak nastavení samotného dotačního titulu, zajistit sběr žádostí, jejich vyhodnocení, podpisy rozhodnutí (2300 rozhodnutí, každá ve třech vyhotoveních, to se upodepisuji)… pak zúřadovat žádosti o proplacení, následné kontroly….. hlavně vše co nejjednodušeji, ale tak, aby se vyloučily možné podvody – ani si to neumíte představit.
Můžete naznačit, jak bude vypadat harmonogram „kotlíkových“ dotací na Vysočině?
Pro občany bychom mohli dotační titul otevřít na přelomu roku, aby na konci topné sezóny mohli kotle vyměnit. Druhá vlna by měla být nastavena tak, aby se kotle stihli vyměnit naopak před začátkem topné sezóny.
Bude to pouze pro občany nebo i pro veřejné instituce (školy,nemocnice)?
Na 100% si jist nejsem, ale s velkou jistotou předpokládám, že pouze pro fyzické osoby. Pak je také otázka, zda v objektu budou muset mít i trvalé bydliště, opět předpokládám, že ano, aby se vyloučily např. chaty. Umíte si představit, že v následujících šesti letech jen do výměny kotlů zde na Vysočině dáme tři čtvrtě miliardy korun?
Majitele rodinných domů se mohou začít těšit?
Jasně, je již jisté, že do toho Vysočina půjde. Sice se v materiálu mluví o tom, že v tuto chvíli se nepředpokládá spolufinancování kraje, nicméně asi možnost případného spolufinancování v nějaké menší míře otevřu k diskuzi, sale poté bych navrhoval, aby nějakou symbolickou částkou přispěly i města, v jejichž k.ú. se předmět dotace bude nacházet. Jen ze SFŽP by měla být dotace ve výši cca 75%, s možnými příspěvky kraje a obcí více jak 80%
To bude až stoprocentní příspěvek na kotel v rodinném domku?
Bude to nastaveno tak, aby spoluúčast žadatele byla nižší, jak kdyby si koupil ten nejhorší kotel za své. Podmínkou čerpání dotace bude pořídit kotel 5.třídy, technické parametry se v tuto chvíli připravují na úrovni Bruselu
To se bude tykat jen nákupu fungl nových kotlu?
Jasně, přece byste nechtěl dotovat ojeté, musí tam být nějaká udržitelnost, tedy funkčnost kotle po několik let. A kotle 5.třídy se zatím „jeté“ nenabízí.
V dotovaném kotli se bude topit jedna radost. Ale ty starosti s vyběháním dotace. Čekáte fronty žadatelů jako v Moravskoslezském kraji?
Jak jsem již vysvětloval, chceme to nastavit co nejjednodušeji, ale samozřejmě bude záležet, kam nás SFŽP pustí, co budeme muset vše dodržet. Nicméně nečekám složitost žádosti, snad jen o něco málo složitější jak žádost do fondu Vysočiny. Fronty nečekám, peněz bude dostatek. Na severní Moravě za ty dva roky vyměnili jen něco přes tisíc kotlů, u nás máme peníze na 2300 kotlů za dva roky a na cca 7000 kotlů za 6 let
Nejdřív si koupím kotel a hejtmanství proplatí účtenku nebo naopak?
Ano, proplácet se bude až po zrealizování projektu, samozřejmě předem budete mít podepsáno smlouvu o dotaci. Ale banky a distribuční společnosti již připravují speciální finanční produkty a také města a obce budou moci toto zafinancovat z fondu rozvoje bydlení.
Přidělovaní „kotlíkové“ dotace bude celoplošně po Vysočině nebo se zvýhodněnými / upřednostněnými lokalitami?
Pokud mi toto neurčí SFŽP, tak mi z kraje budeme přiznávat dotace plošně,alespoň první dva roky, nebudeme vybírat preferovaná území, dle mého názoru budou žadatelé s přehleme uspokojeni.Stav ovzduší v Kraji Vyysočina si dle mého ani preferování konkrétních lokalit nevyžaduje, krom toho stav ovzduší je ovlivňován klimatickými poměry, vždyť i na severní Moravě je hlavní problém znečištění z Polska při špatném větru.
Kotlikové dotace mají význam v lokalitách s horší kvalitou ovzduší, ale Vysočina s čistým vzduchem?
Ale máme zde vzhledem k sídelní roztříštěnosti nejvíce špatných a nízkoúčiných kotlů v ČR. A to v kombinaci s kvalitou ovzduší právě zapříčinilo, že jsme získali třetí největší alokaci ze všech krajů. Krom toho při západním větru přínost budou v kvalitě ovzduší pociťovat na Jižní Moravě a naopak, prachové částice i jiné zdravotně závadné částice se větrem šíří desítky kilometrů.
Čekáte silný nebo vlažný zájem obyvatel Vysočiny o „kotlíkové“ dotace?
Zpočátku spíše lehce vlažný, přeci jen Vysočina je konzervativní, na vesnicích bydlí z velké části obyvatelstvo staršího věku, na tento dotační titul na Vysočině nejsou lidé zvyklý….Ale věřím, že masivní kampaň, kterou právě připravujeme, rychle zájem rozproudí. Přeci jen výše dotace v % vyjádření bude mnohem vyšší jak v současnosti probíhající kotlíkové dotace v jiných krajích, a zde zájem byl. A ještě bonus, u objektů nejhorší energetické náročnosti dle energetického štítku tzv. kategorie D bude možno současně zadotovat i drobné úpravy vedoucí k úspoře tepla, třeba nové vchodové dveře, těsnění do oken , ale jen do výše 20.000 Kč.