První jihlavská tramvaj se stává vrakem, pokusy o záchranu ustaly
Když Jihlava před několika lety přivezla historický vůz tramvaje do města, byla to velká sláva. Jenže pak se tramvaj zapomnělo.
„Stav první jihlavské tramvaje se zřejmě dá označit slovem vrak. Téma renovace prvního vozu jihlavské městské hromadné dopravy není aktuálně na stole,“ sdělil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.
Ministerstvo kultury prohlásilo koncem srpna 2014 za kulturní památku historickou tramvaj, která jezdila na malodráze v Jihlavě od roku 1909 až do roku 1949.
Dochovaný vůz ev. č. 1 je jediným zachovaným vozem, který byl v provozu na jihlavské tramvajové trati. Dle našeho názoru, je historická tramvaj v Jihlavě naprostý unikát, který si památkovou ochranu zaslouží. „Co se týče její opravy, na takto unikátní památky lze využít řadu dotačních programů, které vyhlašuje např. Ministerstvo kultury ČR atd,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu v Telči Ilona Ampapová.
Využití by mělo odpovídat její historické hodnotě a mělo by především upomínat na jihlavský provoz tramvají, kterého si Jihlavané v první polovině minulého století tolik považovali.
Vrak
Jihlavský vůz, respektive jen dochovaná skříň bez pojezdu a el. výzbroje, dokumentuje typické malodrážní vozidlo. Unikátní je dvěma oddíly pro cestující. Reprezentuje podobné, či spíše téměř stejné vozy, které byly v provozu také v Opavě, Těšíně a v Mostě. Ani jeden z těchto vozů se nedochoval. Jihlavský vůz je jedním z mála představitelů metrového rozchodu kolejí. Faktem totiž zůstává, že vozů reprezentujících ve své době nejobvyklejší metrový rozchod je na území ČR velmi málo. Existují tři vozy jablonecké, které jsou ve vlastnictví Technického muzea v Brně a Dopravního podniku Liberec, vrak libereckého vozu, vůz z Ústí nad Labem, vrak vozu z Mariánských lázní a jeden opavský vůz (majetek DP Opava)
Čtyři dlouhé roky na opravu historické tramvaje nikdo nesáhl. A ani se nepokusil získat dotace na opravu tramvaje. Nabízí se varianta obnovy původního stavu, její rekonstrukce a případné doplnění chybějících částí tramvaje dle historických fotografií a dokumentace. Možná je též konzervace současného stavu a zachování současné podoby tramvaje pro případnou budoucí rekonstrukci či přímo prezentaci stávajícího stavu.
Obě varianty jsou vhodné pro umístění tramvaje jako muzejního exponátu ve vyhovujícím a vhodném interiéru nejlépe přímo v Jihlavě.
Jihlavská radnice se problematikou zabývala už v minulosti a z diskusí vycházely zhruba dva směry možného budoucího postupu. Jedním z nich byla konzervace vraku tramvaje a vytvoření její repliky. Ta by pak mohla stát například před sídlem dopravního podniku, na Masarykově náměstí, v některé z ulic na někdejší trase tramvajové dráhy, nebo například na Jánském mostě.
Uvažovalo se o tom, že by replika tramvaje mohla být přes letní měsíce „sezónním infocentrem“, nebo by mohla být nějakým způsobem využitá během festivalů a kulturních akcí. Neuvažovalo se o tom, že by replika měla být funkčním samostatně se pohybujícím dopravním prostředkem, to by představovalo velké náklady.
Druhý směr byla renovace původní tramvaje. Původní odhady na renovaci byly v milionech korun – radnice podnikala řadu pokusů o dohledání chybějícího podvozku nebo co nejvíce podobného podvozku, na který by bylo možné tramvaj usadit. Radnice pátrala i v Rakousku, kde byl stroj vyroben, bohužel bez úspěchu. Uvažovalo se i o výrobě podvozku na základě dostupné dokumentace vozu.
Nicméně tramvaj byla za zvláštních okolností prohlášena za památku, čímž se výrazně zvýšily nároky na renovaci vozu a tím i odhadované náklady. Poslední odhady před několika lety byly deset až dvanáct milionů korun. To vcelku pochopitelně vedlo k tomu, že zájem města na renovaci tramvaje ustal, zapamátnění stroje tak paradoxně vedlo k tomu, že renovace nebo vůbec záchrana tramvaje je momentálně v nedohlednu. Radnice také pátrala po možném spolufinancování renovace tramvaje, ale žádné dostupné zdroje nebyly dostupné. Ozývaly se tak i hlasy, že by tramvaj měla být předána státu, aby, když ji zapamátnil, se také postaral o její renovaci.