Problém úzkokolejky jsou vztahy s Krajem Vysočina, dojde k obnovení provozu?

Den železnice se každoročně slaví v průběhu září jako vzpomínka na den 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

Jindřichohradecká úzkokolejka by Den železnice ráda oslavila úplným obnovením provozu po celé dráze. Zatím se jezdí v komerčním režimu na šestikilometrovém úseku z Nové Bystřice do osady Hůrky, což je předměstí Nové Bystřice.

Nejpozději v polovině září by měl Drážní úřad vydat rozhodnutí o osvědčení bezpečnosti dráhy. Skončí lhůty pro vydání úředního rozhodnutí.

Pak už všechno záleží na Jihočeském kraji a Kraji Vysočina. Úzkokolejka potřebuje objednávku veřejné dopravy. „Smlouva byla schválena, oznámení o připravenosti uzavřít smlouvu bylo odesláno JUDr. Žižlavskému a GEPARD EXPRESSU. Čekáme na předložení osvědčení k provozování dráhy,“ informovala tisková mluvčí Jihočeského kraje Hana Brožková.

Kraj Vysočina je v poněkud odlišné pozici „Až budou kompletně doložena veškerá osvědčení, je nutné smlouvu schválit radou kraje,“informovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Insolvenční správce David Jánošík si dovolil vyslovit domněnku, že získání objednávky veřejné dopravy od Jihočeského kraje a Kraje Vysočina pro zbytek roku 2024 se nepodaří získat. Což je ale jedna z odkládacích podmínek reorganizačního plánu.

V polovině června se Kraj Vysočina ostře vymezil vůči tvrzením v reorganizačním plánu, že jedinou příčinou krachu úzkokolejny je postup krajů (a zejména Kraje Vysočina) v rozporu se zákony a evropskou legislativou, respektive vynucený vznik kumulované ztráty. Toto konstatování je prezentováno tak, jako by se jednalo o nezpochybnitelnou skutečnost. Tato skutečnost ale podle právního zástupce Kraje Vysočina nebyla od roku 2014 potvrzena žádným veřejné moci. Jindřichohradecké místní dráhy nebyly úspěšné ani v jediném z celé plejády sporů.

Kraj Vysočina upozornil na skutečnost, kdy Jindřčichohradecké místní dráhy v minulosti pokračovaly v provozu a pokoušely se o zásadní redefinici smluvních podmínek s Krajem Vysočina. Skutečnou příčinou úpadku pak byl právě tento postup, kdy firma své hospodaření nepřizpůsobila smluvně zajištěným příjmům, ale očekávala úhrady dle svých požadavků a jejich zpětného dorovnání po úspěchu v probíhajících sporech. Tento předpoklad se nenaplnil, přesto firma v průběhu let své rozhodnutí nepřehodnotila.

Za situace, kdy reorganizační plán klade vinu za krach úzkokolejky na Kraj Vysočina, může úzkokolejka jen stěží očekávat objednávku veřejné dopravy pro úsek trati v Kraji Vysočina.

Hlas lidu, hlas boží. Co si přejete, aby udělal Kraj Vysočina? Hlasujte v anketě na sociálních sítích!

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů