Primátor Jihlavy o místním referendu: „Česká justice pohrdá zastupitelstvem!“
Obyvatele krajského města Vysočiny čeká příští rok na podzim hlasování v referendu s neaktuálními otázkami. Na žádost přípravného výboru termín referenda vyhlásil krajský soud místo radnice. Peripetie a starosti politiků kolem referenda teď připomínají nepovedený žert.
„Česká justice pohrdá zastupitelstvem! To je moje vysvětlení,“ rezolutně prohlásil při jednání zastupitelstva primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD).
Podle primátora Chloupka náleží zastupitelstvu rozhodnutí vyhlásit nebo nevyhlásit referendum na žádost občanů. „Městskému zastupitelstvu bylo upřeno právo o tom rozhodovat. A to je podstata naší ústavní stížnosti“ vysvětlil Chloupek.
Úředníci Magistrátu měli pochybnosti, zda otázky položené v referendu lze vůbec referendem řešit. Přípravný výbor referenda ale hnal celou záležitost k soudu. Návrh soudu byl podán opožděně, k úžasu úředníků ale soud referendum vyhlásil. Proti soudnímu rozhodnutí se Magistrát bránil kasační stížností jako opravným prostředkem.
„Referendum zmařil přípravný výbor prostřednictvím právního zástupce svým chybným soudním postupem,“ vysvětlil zastupitelům vedoucí správního odboru jihlavského magistrátu Jan Vystrčil.
Referendum v příštím roce už nebude aktuální, aktuální nebudou ani otázky položené v referendu.
„Soud vstoupil do rozhodovací pravomoce zastupitelstva a vyhlásil referendum místo zastupitelstva. Rozhodl i o tom, na co budou použity peníze jihlavských občanů,“ dodal Vystrčil.
Primátor označil referendum s otázkami, které schválil soud, za zbytečné. S primátorem souhlasil i zastupitel Matěj Kolář (Forum Jihlava), který byl členem přípravného výboru. „Dnes si připadám jako hlupák,“ prohlásil zastupitel Kolář. Podle Koláře je potřeba pouze rozhodnout zda v Jihlavě bude postavena spalovna nebo překladiště, odkud se bude odpad odvážet k dalšímu zpracování do jiných regionů.
U obrovské spalovny chybí celoroční odbyt tepla, podle primátora Chloupka se chystá výstavba překladišť, která budou odvážet odpad do spalovny v Brně.
„Je to odvážné, žádat rozhodnutí po občanech, kteří nemají dostatek informací. Přijmout rozhodnutí referendem od lidí, kteří nemají komplexní informace je nezodpovědné,“ prohlásil zastupitel Jiří Dvořáček (ČSSD).
Vedení města se snaží zabránit utrácení peněz ta konání referenda, které ztratilo smysl. Jedinou šancí je zvrátit ústavní stížností soudní rozhodnutí. Přípravný výbor odmítl ukončit celou agónii tím, že by celou soudní žádost vzal zpět.
V diskusi se ostře střetl člen přípravného výboru Josef Sklenář s jihlavským primátorem
„Deset procent spoluobčanů chce referendum. Necháme spoluobčany rozhodovat. Teď mluvím já, pane primátore,“ řekl Sklenář.
Podání ústavní stížnosti je podle Sklenáře určeno ke změně legislativy, nikoliv k tomu, aby zmařilo konání referenda v Jihlavě.
„Prioritně jsem proti tomu, aby se město soudilo se svými občany. Referendum naplnilo všechny body, aniž by se konalo, “ prohlásil v diskusi lídr opozice Radek Popelka (ANO).
„Bylo by dobré, kdyby se jednou nebo dvakrát ročně se občané zapojili do rozhodovacích pravomocí města,“ uvažoval zastupitel Daniel Mayer (ANO).
Pro podání ústavní stížnosti (zeleně) byli jednohlasně sociální a občanští demokraté. Určitou zajímavostí je hlasování otce a syna Kolářových (Forum Jihlava). Jednohlasně se zdrželi zastupitelé za Forum Jihlava a větší část lidovců. Proti podání ústavní stížnosti (červeně) bylo jednohlasně hnutí ANO a komunisté.