Předseda antimonopolního úřadu zrušil rozhodnutí o pochybení Žďáru nad Sázavou u Vysocké ulice

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude znovu posuzovat postup Žďáru nad Sázavou, Kraje Vysočina a Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko při výběru firmy Aquasys jako dodavatele rekonstrukce Vysocké ulice. Původní rozhodnutí o antimonopolního úřadu o pochybení města Žďáru nad Sázavou a dalších zadavatelů tak neplatí a Úřad bude znovu přezkoumávat společný postup zadavatelů při hodnocení zakázky. V zakázce jde o zhotovení díla za zhruba osmdesát milionů korun.

Firma, která skončila v soutěži druhá, rozporovala u ÚOHS výsledky veřejné zakázky na výběr dodavatele, respektive postup zadavatelů při vyhodnocení nabídek. „Na stavebním trhu je hlad a firmy jsou rády za každou zakázku. Bohužel to ale přináší případy jako tenhle, přitom přípravě se všichni tři zadavatelé věnovali poctivě minimálně rok a půl,” řekl za KSÚSV její ředitel Radovan Necid. Soutěže se účastnilo celkem pět firem. Zadavatelé nevybírali firmu jen podle ceny, ta hrála roli z 80 %. Dalšími kritérii byly zkušenosti s rekonstrukcí chodníků, kanalizací a mostů i odpovědnost uchazečů k životnímu prostředí. Právě vyhodnocení těchto kritérií se stěžovateli nelíbí.

„Velmi nás to mrzí, ale odvolání je právem každého z účastníků, pokud nesouhlasí s výsledky nebo postupem při soutěži. Podle naší právní analýzy jsme nepochybili, bohužel ale čekání na rozhodnutí zpozdí plánovaný harmonogram o řadu měsíců,” komentoval situaci už na jaře starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos s tím, že rekonstrukce Vysocké je společnou akcí města Žďáru nad Sázavou, Krajské správy a údržby silnic Vysočiny (KSÚSV) a Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko (SVAK).

„Celá stavba je velmi komplikovaná, práce zaberou celou stavební sezónu. Musíme zajistit dopravní obslužnost a brát ohledy na obyvatele, proto se letos do rekonstrukce nemůžeme pustit,” řekl vedoucí manažer SVAKu Reda Ifrah.

„Úřad v této věci v prvním stupni rozhodl, že vybraný dodavatel AQUASYS spol. s r.o. nedoložil požadované referenční zakázky a měl být ze soutěže vyloučen. Podle předsedy Úřadu byl nicméně Úřad příliš formalistický, když si požadavky zadavatele vyložil tak, že pokud jde o referenční zakázku na výstavbu silnice, má se jednat o stavební práci spočívající „v komplexní“ realizaci její výstavby. Podle předsedy jsou v daném případě požadavky zadavatele nastaveny tak, že je splňuje i referenční zakázka, v níž vybraný dodavatel realizoval pouze části stavby v podobě zemních prací, které však byly významné rozsahem. Předseda Úřadu přihlédl zejména k formulaci kritérií, k požadované hodnotě referenčních prací, předmětu veřejné zakázky a i tvrzení samotného zadavatele, že jeho cílem bylo otevřít soutěž. Věc se vrací do první instance, která má nyní rozhodnout v souladu s právním názorem předsedy Úřadu,“vysvětlil mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.

„Je to výborná zpráva. Úřad nám dává v podstatě v plném rozsahu za pravdu a celkem jednoznačně uzavírá, že sporná reference splnila zadávací podmínky,“ prohlásil starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.

Nové rozhodnutí antimonopolního úřadu o správnosti postupu lze očekávat v řádu týdnů až měsíců.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů