Prázdninová bilance nehodovosti dálnice D1: Přibylo malých nehod velkých aut

Léto je za námi a s ním i období největšího shonu v odtahové službě Pretol. „Největší frmol máme v době dovolených. Jedno z nejvytíženějších období bývá na přelomu července a srpna,“ potvrdil vedoucí odtahové služby Petr Endrle s tím, že na nehodovost má vliv i letní počasí.

Když je ošklivo a prší, řidiči počítají s kluzkou vozovkou a jezdí pomaleji, než když je krásné slunečné počasí. Nebezpečná při jízdě v horkých dnech může být kromě únavy z dalekých cest a horka také například jízda v nevhodné obuvi, jako jsou třeba žabky. Příčinou nehody může být i nošení nevhodných slunečních brýlí, v jehož důsledku může řidič například přehlédnout značení nebo může zkresleně vnímat barvy na semaforu.

„Letošní prázdniny jsme měli průměrně okolo osmi výjezdu denně, ať už šlo o výjezdy k poruchám, nehodám či jiné asistence. Poruchy přitom byly třikrát častější než nehody. Nehod, ke kterým jsme vyjížděli, bylo o letošních prázdninách přibližně deset za týden,“ uvedl majitel společnosti Pretol Václav Jakeš.

V porovnání s klidnějšími obdobími je výjezdů v těch nejhektičtějších zhruba o 60 % víc. V dlouhodobém časovém horizontu přitom ubývá velkých nehod, ale přibývá menších nehod velkých aut. Oproti loňskému létu se o letošních prázdninách zvýšil počet nehod, ke kterým řidiči společnosti Pretol vyjížděli, zhruba o 20 %.

Nejpernější prázdninové dny odtahovky Pretol:
19. 7. – Největší nehodou v tomto dni byla havárie tří dodávkových automobilů na 118,8. kilometru dálnice D1. Provoz ve směru na Prahu zastavila na více než dvě hodiny. Nehoda se obešla bez zranění. Na odklízení havárie se podílelo pět pracovníků se třemi odtahovými vozy. Dva z nich musely k místu nehody šest kilometrů couvat, protože se k němu nemohly dostat skrz kolonu vozidel v rekonstruovaném úseku a v opravovaném úseku není možné techniku otočit. Ostatní pracovníci s třetím odtahovým vozidlem shodou okolností pracovali nedaleko na opravě svodidel. Pracovníci odtahové služby nejprve zhruba po dvou hodinách zprůjezdnili jeden jízdní pruh, když odstranili dvě nabourané dodávky, jejichž řidiči maďarské národnosti nestihli dobrzdit v místě dopravního omezení,
a uklidili vozovku za použití sorbentu absorbujícího uniklé kapaliny. Z dálnice bylo potřeba odstranit také zbytky z poškozených aut. Třetí dodávku naložili pracovníci na odtahový vůz již při obnoveném provozu jedním jízdním pruhem. Dodávky nebyly převrácené, ale pouze nabourané, takže nebylo potřeba složitějšího zásahu. Po dvou a půl hodinách byl provoz zcela obnoven. (více zde)

21. 7. – Jedenadvacátého vyjížděli pracovníci Pretolu k osmi poruchám a k jedné nehodě až do Řecka. „Jednalo se o lehkou nehodu vozidla Hyundai Tucson. Najeli jsme přes tři tisíce kilometrů,“ upřesnil řidič Emil Trecha.
7. 8. – První ranní zásah byl u poruchy hasičské Tatry 815. Kromě dalších řidičů, kterým odtahová služba pomáhala při poruchách, měl tento den smůlu i pár švýcarských motorkářů, kteří havarovali na 141,5. km ve směru na Prahu. Osobám se naštěstí nic nestalo, ale motorka Kawasaki Ninja skončila nepojízdná. Řidička tak musela domů odjet autobusem.

9. 8. – Devátého srpna měli v Pretolu více než deset výjezdů. Jedním z nich byl výjezd na dálnici D1 u Velkého Meziříčí, kterou po 17. hodině zablokovala nehoda šesti vozidel – čtyř nákladních a dvou osobních. Jedno z osobních aut skončilo na střeše. Dva lidé byli lehce zraněni a provoz byl zastaven na téměř tři hodiny. V důsledku nehody se vytvořila kolona aut měřící cca 12 kilometrů, kterou označovalo tzv. plovoucí vozidlo neboli „kolonel“ (více zde)

16. 8. – V jedno velké parkoviště se proměnila dálnice D1 ve středu 16. srpna. Hned ráno na 36. km ve směru na Prahu začal hořet kamion s melouny, v důsledku čehož byla uzavřená dálnice téměř deset hodin. Tvořily se dlouhé kolony, které „kolonel“ značil až do večera. Před šestou hodinou večerní vyjížděli odtaháři k nehodě dvou kamionů na 69,5. km dálnice D1 taktéž ve směru na Prahu, a to se dvěma těžkými odtahovými speciály. „Jeden kamion jsme opravili, aby mohl nouzově pokračovat v jízdě sám. Spravili jsme poškozenou vzduchovou soustavu a zabezpečili
rozbitý návěs. Druhý kamion jsme odtáhli k nám na parkoviště, předtím jsme ho však museli vyprostit
navijáky ze škarpy,“ informoval Endrle. Další, tragická nehoda se stala na 93. km ve směru na Prahu. K nehodě vyjížděl jeden odtahový speciál s hydraulickou rukou. Jedná se o středně těžkou techniku, která dokáže vyprostit a odtáhnout dodávková vozidla. Z místa nehody byla odtažena těžce nabouraná dodávka. Kamion, který měl poškozený návěs, odjel sám. Místo bylo také nutné uklidit od úlomků vozidel, střepů a uniklých
kapalin. Úklid trval asi hodinu. Kromě odtahového speciálu jelo na místo také plovoucí vozidlo, které
skoro do 21 hodin označovalo kolonu, která se v důsledku nehody vytvořila.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů