Politická korupce uskupení FORUM JIHLAVA?

fbMiroslav Tomanec je osobou stojící v pozadí hnutí Forum Jihlava. Tento údajně bývalý voják z povolání stavebního praporu  Československé lidové armády (ČSLA)  je v současnosti nájemce Radniční restaurace, lukrativního prostoru pro podnikání na jihlavském náměstí. Na jihlavském náměstí provozuje i další podnik. Tato pozice však není jeho první po odchodu z armády. Na své pracovní pouti se objevil i ve společnosti PSJ a.s., kde se objevoval ve společnosti jejího předsedy představenstva Františka Vaculíka.  Podle webových stránek Forum Jihlava je  autorem názvu „Forum Jihlava“ právě Miroslav Tomanec. Uskupení Forum Jihlava vládne Jihlavě spolu s ČSSD, ODS a KDU-ČSL.  „Jmenujeme se Forum, protože principy otevřené diskuze a akceptování názoru obyvatel Jihlavy považujeme za to nejdůležitější,“ vysvětlil název jeden z lídrů uskupení Milan Kolář.

Komunální volby byly pro  bývalého důstojníka ČSLA Miroslava Tomance osobním debaklem a lidskou prohrou poté, kdy jej občané Jihlavy odmítli ustanovit do role zastupitele a místního politika. Z nezávislých kandidátů uskupení  „Fórum Jihlava“ dali voliči silný mandát skutečným osobnostem. Tento neúspěch však kapitána Tomance neodradil. Záhy po volbách se za podezřelých okolností ocitl nejen v představenstvu městské firmy Jihlavské vodovody a kanalizace, kde se usilovně snaží „sestřelit“ předsedu představenstva Jiřího Benáčka, ale i v celé řadě dalších mocenských pozic ve městě a to v komisích a výborech města. Do městských funkcí byl Miroslav Tomanec dosazen ačkoliv není zastupitel ani uznávaný odborník na konkrétní problematiku.

Kdo ho navrhl?

Není například zcela jasné, kdo Miroslava Tomance navrhl do těchto funkcí – zejména do funkce v představenstvu městské firmy Jihlavské vodovody a kanalizace. Forum Jihlava nemá žádnou organizační strukturu a navenek vystupuje každý zvolený zastupitel za sebe. K tomu, kdo „protlačil“ Miroslava Tomance, který není zastupitel a nemá žádnou oficiální politickou funkci, do placené funkce z městské kasy  Jihlavy se nyní nikdo oficiálně nehlásí. Autorem návrhu musel být z logiky situace někdo ze stávajících čtyřech zastupitelů Forum Jihlava (Arif Salichov, Karolína Koubová, Milan Kolář, Matěj Kolář). Mohl to být pochopitelně i některý jiný zastupitel, ale o tom lze pochybovat.“ Pan Tomanec byl nominován koaličním partnerem FORUM,“ sdělil k nominaci do předstacenstva JVAK náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný.

Hlavní sponzor předvolební kampaně Forum?

O Miroslavu Tomancovi se mluví jako o hlavním sponzorovi předvolební kampaně Forum Jihlava. I jako o hlavním akcionáři uskupení Forum Jihlava. Proslýchá se, že měl na volební kampaň přispět darem v řádech desítek tisíc korun. Tyto prostředky se mu přes angažmá v městských společnostech nyní vrací fakticky zpět.

Pozadí?

Stejně jako není jasné, kdo Miroslava Tomance prosadil do funkcí v samosprávě a městských společnostech, není jasné komu jeho současné aktivity slouží a prospívají. Právě u jeho angažmá ve společnosti PSJ a.s. se nabízí otázka posouzení možného střetu zájmů PSJ a.s. ve veřejných zakázkách města. Je to právě městská firma JVAK, pro kterou nyní PSJ a.s. staví městskou kanalizaci. Za stamiliony. Společnost PSJ a.s. stavbu zahájila opožděně, nyní město čelí hrozbě soudních sporů. Hoří termíny dokončení. Že by bývalý armádní kapitán a bývalý pracovník PSJ dohlížel na zájmy bývalého zaměstnavatele?

Přístup k obchodním tajemstvím krajského města

Z titulu svých politických funkcí má Miroslav Tomanec přístup k celé řadě obchodních tajemství města Jihlavy. Zejména k neveřejným informacím o investičních záměrech města: o zamýšlených veřejných zakázkách a jiných otázkách majetku, které mají v podnikatelském prostředí cenu zlata. Cenu zlata mají také osobní informace a informace ze zákulisí jednání orgánů města.

Ochrana vlastních zájmů?

Zajímavé aktivity Miroslava Tomance lze hledat i v nedávné minulosti. Jsou spojené se začátky Tomancova podnikání v Radniční restauraci. Tehdy se podnikatel Miroslav Tomanec účastnil výběrového řízení na nájemce. Spolu se všemi zájemci si prostory prohlédl, souhlasil s podmínkami města a uzavřel nájemní smlouvu. Po uzavření smlouvy se vzdal reklamačních nároků. Náhle se začal domáhat proplacení investice do nové klimatizace. Původní mu nevyhovovala. Jeho sympatizanti v minulé radě města Jihlavy mu prosadili formou narovnání podporu ve výši přesahující milión korun. Fakticky šlo o konkurenční výhodu oproti jiným zájemcům o pronájem prostor Radniční restaurace. Tuto podporu schválilo zastupitelstvo na návrh tehdejšího náměstka primátora. Nabízí  se pro čtenáře k úvaze otázka, zda nejde o snahu současnou vlastní „angažovaností“ zametat stopy za problematickou podnikatelskou minulostí. Situace kolem investice do vzduchotechniky může být považována nejen za plýtvání obecním majetkem krajského města, ale dokonce za nedovolenou veřejnou podporu.

Kauza „politických trafikantů“ po jihlavsku?

Veřejnost má v živé paměti trestní řízení s poslanci „trafikanty“, které vrchní státní zástupce Ištvan stíhal za získání funkcí výměnou za hlasování v Parlamentu. Byli odměněni za svoji politickou činnost. Taková paralela se nabízí i v tomto jihlavském případě kolem politické situace ve vodárenství.

Červená karta pro vznikající koalici s hnutím ANO?

 

Pokud by Miroslav Tomanec jako neformální vůdce hnutí skutečně zařídil po volbách podporu „svých zastupitelů pro současnou koalici proti vítěznému hnutí ANO, mohl být koalicí  „odměněn“. Hnutí ANO jako vítěz voleb dostalo červenou kartu při sestavování koalice na jihlavské radnici i když si politici ANO a hnutí Forum Jihlava slíbili rukoudáním společné vládnutí v budoucí koalici. Jenže najednou bylo všechno jinak. Slib daný Fórem Jihlava pro hnutí ANO náhle přestal platit. Pokud to dokázal zařídit třeba Miroslav Tomanec, pak mohl být koalicí „oceněn“ třeba v podobě placených funkcí  v městské společnosti. S bonusem v podobě přístupu k informacím  o záměrech města v zadávacích řízení vodárenských veřejných zakázek. Pokud by bylo pravdou, že si Miroslav Tomanec řekl “ za odměnu“ právě o funkci v JVAK v době boje Jihlavy se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko o vodárenskou infrastrukturu, pak má celá situace svoji vnitřní logiku. Spokojeni jsou koaliční politici na radnici i Miroslav Tomanec.

Každá obchodní informace z městské vodárenské společnosti JVAK  především v oblasti plánování veřejných zakázek do městské vodárenské infrastruktury má cenu zlata. Zlatem by platili především stavební firmy, které se zajímají o stavební zakázky na opravy vodárenské infrastruktury.

Situace kolem činnosti Miroslava Tomance v představenstvu městské firmy by si měly příslušné orgány města urychleně všimnout a začít věnovat všem hlavním aktérům celé této hry patřičnou pozornost. Aktivity Miroslava Tomance se opakují na každém jednání představenstva firmy JVAK.

Přijde razantní zásah státu?

Kdo má v současném boji o vodárenský majetek Jihlavy důležitou roli je jihlavské státní zastupitelství. Právě současný okresní státní zástupce Kamil Špelda je důstojným nástupcem Bradáčové v protikorupčním boji na místní úrovní Jihlavy. Je to údajně právě on, kdo razantními kroky zahájil tažení proti své bývalé šéfové Renatě Vesecké pro její pozici v Energetickém Regulačním Úřadě (ERÚ). Média informovala o nebývalé razanci prohlídek úředních prostor ERÚ.

V daném případě se jedná o podobnou situaci jako s podnikatelskými aktivitami kapitána Tomance a v konečném důsledku i o situaci ve SVAKu.

 

Jihlavské státní zastupitelství může zajistit veškeré důkazy podobně razantními kroky (odposlechy, sledování, prohlídky i výslechy a zadržení) jako v případě ERÚ.

Mimořádně razantní kroky protikorupční policie při hledání diplomu místopředsedkyně ERÚ Vesecké (v  letech 2005-10 šéfky státních zástupců) považoval ERÚ za nepřiměřený a porušení své nezávislosti. ERÚ proto na zásah podal  stížnost a bude i informovat Evropskou komisi.

Zatímco problematika ERÚ a razantního hledání diplomu bývalé šéfky státních zástupců je pro občany Jihlavy problematika příliš vzdálená, jihlavská voda a podezřelé machinace kolem městských funkcí je to, co obyvatelé Jihlavy bezprostředně vnímají.  Zásah státního zastupitelství a policie jako reakce na podněty z politického prostředí se přímo očekává.

Politik Miroslav Tomanec odmítá poskytnout politické vyjádření k činnosti ve vedení JVAKu i  k nastoleným otázkám.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů