Policejní urbanismus: Dopravní policie pustila v Jihlavě auta na chodce, bezpečnost náměstí řeší město

Zatímco policie trvá na průjezdnosti Masarykova náměstí, město Jihlava musí narychlo řešit bezpečnost tisíců chodců, kteří denně přecházejí dlouhé přechody v centru města. Policisté se přitom chtějí zaměřit především na kontroly chodců, nikoli řidičů.

Urbanismus je disciplína, jejímž cílem je zkoumat a plánovat vytvořené prostředí za účelem rozvoje sídelních útvarů (měst, vesnic) ve společensky funkční a udržitelné celky. Pod termín urbanismus zpravidla zahrnuje i plánování sídel, které je složkou územního plánování. Územní plánování se zabývá plánováním a regulací vývoje měst, venkovského osídlení a krajiny. Usiluje o směřování k optimálnímu vývoji sídelních struktur, harmonickému uspořádání území, udržení ekologické rovnováhy a ochraně kulturního dědictví.

Když Dopravní inspektorát Policie ČR požadoval zprůjezdnění Masarykova náměstí kvůli relativně drobným omezením nedaleko městského nádraží na kruhové křižovatce u Sila a na Žižkově ulici, asi málokdo tušil, jak zásadně to ovlivní život v centru Jihlavy. Data po prvním týdnu ukazují nárůst provozu ve Znojemské ulici o stovky vozidel denně, přes samotné náměstí si to šinou tisíce vozidel.

Paradoxní situace nastala, když policie, která je ze zákona zodpovědná za bezpečnost a plynulost provozu, pustila tisíce osobních aut na místo, kde denně přechází až patnáct tisíc chodců po přechodech delších i jak čtrnáct metrů. Pro ochranu chodců na přechodech navíc policie navrhla instalaci velkých dopravních značek, které však na úzkých chodnících v centru chodcům jen překážejí.

Policie deklarovala zvýšený dohled nad provozem, v reálu ji však na náměstí není moc vidět. Policejní mluvčí Dana Čírtková se nechce vyjadřovat k podobě zvýšeného dohledu a přijatých opatřeních Navíc se státní policie má zaměřovat spíše na chodce, řidiče přenechává městské policii.

Po jednání na Magistrátě s primátorem města policejní zástupce zdůrazňoval potřebu kontrolovat chodce, kteří nebudou přecházet po přechodech, o systematickém měření rychlosti vozidel nebo kontrolách dodržování přednosti chodcům na přechodech nepadlo ani slovo. Tuto činnost podle poznatků místních obyvatel přenechává městské policii.

Historické centrum Jihlavy není dálnice a dopravní řešení ve městě by mělo zohledňovat potřeby všech účastníků provozu, nejen řidičů. Současná situace působí¨dojmem, jako by se policie zaměřovala pouze na automobilovou dopravu, zatímco bezpečnost chodců a kvalita života obyvatel zůstávají stranou.

Magistrát nyní horečně pracuje na návrhu opatření, která by pomohla ochránit chodce na dlouhých přechodech. Plánuje se instalace dělicích ostrůvků, které zkrátí délku přecházení. Na přechod u zastávek Masarykovo náměstí dolní má být vložen ostrůvek. Podobně budou upraveny i další přechody.

Přechody na náměstí jsou extrémně dlouhé, některé měří až čtrnáct metrů, což je dvojnásobek doporučené normy. Výhled je navíc často blokován autobusy a trolejbusy v zastávkách. Zúžení přechodů pomocí ostrůvků a snížení rychlosti jsou proto nezbytné kroky k zajištění bezpečnosti chodců.

Kromě bezpečnosti chodců je problémem i zvýšená hluková zátěž pro přibližně pět set obyvatel žijících v centru. Zejména v Křížové ulici, která je dlážděná, se kvůli vyššímu provozu výrazně zvýšila hlučnost.

Policie ve svém rozhodnutí nezohlednila dopady na kvalitu života místních obyvatel. Zatímco dopravní plynulost řeší, hluk a prach z tisíců projíždějících aut zůstaly stranou zájmu.

Obyvatelé centra města žádají instalaci hlukoměrů a pravidelné měření hlukové zátěže. Asfaltový povrch, který by hluk snížil, však není možné kvůli památkové ochraně použít. Magistrát v minulosti prověřoval i možnost použití šedého asfaltu, ale ani tento kompromis památkáři neakceptovali.

Přístup policie k městské dopravě v tomto případě vyvolává řadu otázek. Policejní dopravní řešení možná funguje na dálnicích a silnicích první třídy, ale ve městech je potřeba zohledňovat i jiné faktory než jen plynulost automobilové dopravy.

Historická centra evropských měst se naopak snaží automobilovou dopravu omezovat, ne ji tam pouštět. Odborné kapacity policie pro řešení komplexních dopravních situací ve městech v tomto případě evidentně kulhají.

Dopravní inspektorát přitom původně argumentoval pouze drobnými omezeními na kruhovém objezdu u Sila a výkopovými pracemi na Žižkově ulici, která zůstává průjezdná. Tyto práce podle města nepředstavují takové omezení, aby bylo nutné otevírat průjezd historickým centrem.

Další jednání mezi městem a policií je naplánováno na polovinu března. Do té doby budou muset chodci v centru Jihlavy dávat zvýšený pozor při přecházení a obyvatelé snášet zvýšený hluk a prach.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů