Podraz? Ministr Výborný (KDU-ČSL) navštívil kontroverzní lokalitu pro výstavbu větrných elektráren v lese
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) navštívil kraj Vysočina a osobně se seznámil s návrhem společnosti ČEZ Obnovitené zdroje na výstavbu větrných elektráren na pozemku s funkcí lesa.
S ministrem zemědělství Výborným přímo na Vysočině jednali oblastní ředitel Lesů ČR František Holenka a Zbyněk Šmáda, ekonomicko-správní ředitel Lesů ČR Vysočina.
Návštěva ministra Výborného v obci Veselý Žďár byla historicky vůbec první návštěvou vysokého vládního představitele v obci s necelými šesti stovkami obyvatel severovýchodně od Havlíčkova Brodu.
„S panem ministrem jsem krátce osobně mluvil a vážím si jeho byť krátké osobní návštěvy v naší obci. Jsem, rád že se pan ministr osobně zajímá o problematiku výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Obec Veselý Žďár má kladný vztah k návrhu ČEZu na výstavbu větrných elektráren a většině obyvatel umístění podporuje. Dělali jsme na to anketu,“ sdělil starosta Veselého Žďáru Martin Suchý.
Podpis smlouvy o spolupráci potvrdila i společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. „Následovat by nyní měly další přípravné kroky pro první fázi rozvoje projektů větrných elektráren, tj. měření větrného potenciálu, zajišťování konkrétních pozemků atd,“ řekl mluvčí splečnosti Martin Schreier.
Návrh na výstavbu větrných elektráren je v lokalitě Veselý Žďár je vysoce kontroverzní pro sousední obce.
„Jde o velký podraz obce Veselý Žďár na naši obec Radostín i okolní obce. O záměru výstavby nás dosud nikdo oficiálně neinformoval. Elektrárny mají stát sto metrů od hranice našeho katastru v lokalitě, kde hnízdí orel mořský,“ uvedl starosta obce Radostín u Havlíčkova Brodu Petr Zadina.
S výběrem lokality Veselý Žďár nesouhlasí i předseda Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině Vojtěch Kodet: „Lokalita vybraná pro výstavbu větrných elektráren je z pohledu ochrany přírody i ochrany krajinného rázu nadprůměrně významná. Stát by měl ve spolupráci s jednotlivými kraji vybrat místa, která jsou z pohledu ochrany ptáků, netopýrů i krajiny co nejméně problematická. Nekoncepční přístup vede k tomu, že vznikají takto kontroverzní záměry, kde by však měla mít ochrana přírody a krajiny přednost.“
Výstavba větrných elektráren na lesních pozemcích je běžná v sousedním Německu. Například v sousedním Bavorsku bylo na pozemcích Bavorských státních lesů postaveno již 101 větrných turbín. Aktuálně je uzavřeno 30 smluv o zajištění výstavby až pro 150 nových větrných turbín.