Pediatrů je na Jihlavsku o třetinu méně
Nedostatek základních lékařských služeb dopadá i na Jihlavu, kde chybí zejména pediatři. V roce 2017 bylo v jihlavském okrese jedenadvacet praktických lékařů pro děti a dorost, v roce jich je pouze patnáct.
Město Jihlava proto začalo již v roce 2021 nabízet nově příchozím pediatrům ordinaci v zavedeném lékařském domě na ulici 5. května a také výhodné bydlení v centru města – aktuálně jsou volné byty přímo na Masarykově náměstí, v ulici Křížová či Husova.
Ve složité situaci letos navíc pomůže také motivační program VZP PLUS Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který nabízí v oblastech se zhoršenou dostupností péče lékařům k otevření nové ordinace například až 1,5 milionu korun. Z části jde o jednorázový bonus (jehož výše je úměrná mj. počtu registrovaných pojištěnců VZP v dané oblasti) a zčásti o bonusy za zvýšený počet registrovaných pojištěnců VZP, rozšíření ordinačních hodin apod. Část nových bonifikačních programů se dotýká i stávajících lékařů, kteří se zapojí do programu, výše bonusů se pak odvíjí zejména od plnění stanovených kritérií.
„Bonusy nabízíme zejména v lokalitách, kde VZP například i opakovaně iniciovala výběrová řízení na nové poskytovatele zdravotní péče a zájem ze strany lékařů byl mizivý, resp. nulový. Věříme, že významná finanční pobídka může přilákat do těchto oblastí nové lékaře, kteří zajistí péči o naše klienty,“ vysvětluje Zdeněk Kabátek, ředitel VZP ČR.
A právě mezi takové lokality patří i Jihlava. Ke konci roku 2021 zde ukončily praxi dvě pediatričky a v minulém roce další, která měla ordinaci v Telči. Někteří rodiče tak dojíždějí s dětmi i přes čtyřicet km. A výběrová řízení zdravotních pojišťoven, která mají tyto pozice nahradit, zůstávají bez odezvy. Bývalá primátorka Karolína Koubová v roce 2021 zaslala na ministerstvo zdravotnictví apel na řešení situace společně s návrhy řešení.
Pediatři začali ve městech ubývat zejména po roce 2017, kdy vznikl jednotný atestační obor pediatrie, který spojil dětské a praktické lékařství pro děti a dorost. V rámci sloučeného oboru se o půl roku prodloužila předatestační příprava praktických lékařů – na čtyři a půl roku, což tento obor znevýhodňuje proti oboru praktického lékaře pro dospělé, kde je předatestační příprava tříletá. Také se snížila délka postgraduální praxe v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost potřebná k výkonu povolání.
„V původním vzdělávacím programu, který byl čtyřletý, museli lékaři, kteří šli do praxe, mít tři měsíce praxe v rámci tzv. kmene a 12 měsíců praxe v druhé, tzv. specializační části vzdělávacího programu. V současné době musí však absolvovat během kmene také tři měsíce v ordinaci praktického pediatra, ale v samotném specializačním výcviku povinně pouze jeden měsíc, případně až dvanáct měsíců, ovšem volitelně,“ uvedla telčská pediatrička Eva Matoušková, která je zároveň krajskou předsedkyní Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.
Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a Odborná společnost praktických dětských lékařů se přitom snažily problému předejít již při plánované změně legislativy v roce 2017, kdy uspořádaly velkou petiční akci. Politická vůle však byla silnější a ani přes 100 tisíc petičních podpisů poslance od nešťastné změny legislativy neodradilo. Nedostatek lékařů podobně jako v Jihlavě řeší instituce většinou samostatně, a to jak samosprávy obcí a krajů, tak managementy nemocnic.
Podle informací Občasníku připravuje Kraj Vysočina zřízení pediatrických ambulancí v krajských nemocnicích (více zde), před nedostatkem pediatrů varuje i krajská strategie (více zde). Narůstající nedostatek lékařů je poměrně závažný i pro poslance Kaňkovského (více zde).