Parkovací systém Jihlavy postavil Dalibor Pituch, jiná města ho jezdí obdivovat
Parkovací systém města Jihlavy plní svůj účel: Vytlačuje z ulic města přebytečné automobily dojíždějícících a vyčistil přeplněné ulice. V krajské metropoli Vysočiny se dá zaparkovat kdekoliv bez nutnosti hledat prázdné místo v přeplněných ulicích. Jedenačtyřicetiletý inženýr Dalibor Pituch je považován za stavitele parkovacího systému města Jihlavy všeobecně známého jako „modré zóny“.
Způsob, jakým Jihlava postavila parkovací systém, který „vyčistil“ ulice města od přebytečných aut pak zajímá jiná města. Jihlava se tak stává vzorem a studnicí cenných zkušeností pro další města, která řeší problém s nedostatkem parkovacích míst.
Pituch je absolventem oboru měststské stavitelství a inženýrství na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.
Jako manažer nového systému parkování města Jihlavy stál Pituch u spuštění změn parkování v centru města a přilehlých oblastech, které zahrnují asi osm tisíc obyvatel a kolem čtyř tisích parkovacích míst. Spolu s radním města Jihlavy Davidem Beke Pituch vysvětloval nutnost zavedení změn a čelil velmi nepříjemným dotazům často velmi rozčilených obyvatel.
Změny byly nepříjemné, ale nutné. Město Jihlava nestačilo tempem výstavby nových parkovacích míst uspokojovat poptávku.
Bylo nutné například změnit zlozvyk místních občanů v jedné z jihlavských ulic, kdy plácek před domem byl pronajat jako zahrádka, ale sloužil k parkování. Město Jihlava prostor vyasfaltovalo a proměnilo na skutečné parkoviště.
Parkovací systém „modrých zón“ zcela změnil návyky obyvatel i návštěvníků krajské metropole Vysočiny. Vedlejším produktem parkovacího systému Jihlavy byl zvýšený zájem o veřejnou dopravu, kdy parkovací systém donutil dojíždějící upřednostnit veřejnou dopravu bez starostí s parkováním u individuální dopravy.
Radní města Jihlavy David Beke považuje Pituchovu roli manažera parkovací koncepce za zcela zásadní pro zlepšení situace s parkováním v metropoli Vysočiny. Beznadějně zaplněné ulice se najednou ukázaly poloprázdnými. Ulevilo se hlavně obyvatelům, kteří najednou dokážou zaparkovat v docházkové vzdálenosti od svého domu.
Na způsob zavedení parkovacích zón v Jihlavě se začaly jezdit dívat jiná města a používat zkušenosti Jihlavy s regulací parkování na veřejných plochách ve městě. Pituch dostal dokonce nabídku působit v předsednictvu České parkovací asociace, která je poradním orgánem měst a obcí pro řešení problémů parkování.