Ovocné knedlíky jsou specialitou Kadova
Houskový a plněný ovocný knedlík jsou dvě základní varianty knedlíků v české kuchyni. Borůvkový ovocný knedlík je místní specialitou Kadova, malebné vesničky na rozhraní regionu Žďárska a Novoměstska. Geograficky patří Kadov do oblasti nazývané severní Horácko.
V penzionu Klokočí na Kadově je recept na plněné ovocné knedlíky tak trochu výrobním tajemstvím: “I když je to vlastně jen o čtyřech základních surovinách, tak je musíte ve správném poměru a správném načasování opatrně smíchat. Těsto necháte správnou dobu, na správném místě a při správné teplotě kynout a správnou dobu je vaříte. A potom je ještě musíte při správné teplotě nechat vychladnout – jinak se srazí. Takže na tom vlastně nic není – chce to jenom pár let praxe, “ naznačil majitel pensionu Martin Leskour
Poprvé se název Kadov objevuje roku 1587 jako název louky
„na Kadowech“ u Fryšavy. „. Právě na tomto pustém místě nechal majitel novoměstského panství F. M. Kratzer ze Schönsberka postavit v letech 1651 a 1660 dvě vysoké pece na výrobu železa. Zároveň se v okolí začala těžit železná ruda. Šlo o mohutné ložisko, v němž se až do padesátých let 19. století doloval jemnozrnný magnetit s vysokým obsahem železa. Produktem místních železáren bylo surové železo, litinové výrobky (kovadla, závaží, vodovodní trubky, kříže, železo pro válečné účely s Osmanskou říší). Pro kadovské hutě strategický trh v Brně, odtud výrobky putovaly až do Vídně. Zdejší železo bylo označováno za nejlepší na Moravě. Poslední místní pec vyhasla v roce 1874. Důvodem byla technologická stagnace, nedostatek kvalitní rudy a nedostupný zdroj kvalitního uhlí. Na dlažbě se ocitla čtvrtina tehdejší populace Kadova. V roce 1887 bylo povoleno ze zdí vylamovat kameny, hutě i budovy byly zcela rozebrány.
Dnes má ves Kadov necelé dvě stovky obyvatel. Je oblíbeným výletním místem Žďárských vrchů. Polovina pěkných horáckých chalup je dnes ve vlastnictví chalupářů, kteří se většinou snaží zachovat tradiční kolorit této půvabné obce.