Omyl MFDNES: Rakouskou leteckou záchranku provozuje spolek, nikoliv soukromá firma
Deník MFDNES se dopustil vážného omylu při informování o činnosti letecké záchranky v sousedním Rakousku. „Rakouská společnost Helikopter Air Transport bude vedle základny v Jihlavě zajišťovat službu ještě na stanici v Ostravě. V Rakousku, kde působí už 34 let, má Heliair 16 základen letecké záchranné služby a další čtyři provozuje v zimním období v horských oblastech Alp,“ uvedl deník MFDNES (Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/letecka-zachranna-sluzba-na-vysocine-meni-letove-hodiny-p2g-/jihlava-zpravy.aspx?c=A161214_2292570_jihlava-zpravy_evs ).
Základny letecké záchranky nelze vlastnit asi nikde na světě, ve svém principu jde o veřejný statek, který slouží všem občanům. Nemůže být vlastněn komerční firmou.
Leteckou službu v Rakousku zajišťuje Christophorus Flugrettungsverein (CFV – český název Letecký spolek sv. Kryštofa), které společnost Helikopter Air Transport smluvně zajišťuje servis vrtulníků EC 135. V Rakousku je letecká záchranka vybavena pouze stroji Eurocopter.
Způsob zajištění letecké záchranky v České republice se na jaře letošního roku stal předmětem sporu mezi ministry financí Andrejem Babišem (ANO) a tehdejším ministrem zdravotnictvím Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Pokud by v budoucnu měl být provozovatelem letecké záchranky stát, bude muset ministr zdravotnictví najít ve státním rozpočtu přes miliardu korun. I nákup samotných vrtulníků je nutné plánovat v dostatečném předstihu: čekací doba od objednání až po dodání vrtulníku může trvat i několik let.
Deník MF Dnes se poměrně často chová nabubřele a svými informacemi zavádí do čtenářské veřejnosti někdy chaos. Připadá mi, že jenom tento list má patent na rozum a jediný informuje pravdivě. Několikrát už si na to stěžovala stomatologická i lékařská komora.