Ombudsman žádá Jihlavu a Kraj Vysočina vysvětlení úřadování v Rantířově
Ombudsman České republiky Stanislav Křeček se obrátil na primátorku Jihlavy Karolínu Koubovou a ředitele Krajského úřadu Vysočina Zdeňka Kadlece s žádostí o vysvětlení postupu úředníků stavebních úřadů.
Na základě šetření podnětu obce Rantířov ombudsman Křeček zjistil, že jihlavský stavební úřad pochybil. Pochybení úřadu spočívalo v tom, že opakovanou žádost stavebníka o vydání dodatečného povolení stavby v areálu firmy M-kovo Rantířov připustil k dalšímu projednání, aniž provedl úvahu o tom, zda předmětná žádost není pouhou obstrukcí ze strany firmy jako žadatele, jíž by poté nenáležela žádná právní ochrana.
S argumenty jihlavského stavebního úřadu o „nemožnosti postupovat jiným způsobem“, než přerušením řízení o odstranění stavby a projednáním žádosti vlastníka předmětné stavby o vydání dodatečného povolení, se ombudsman zcela neztotožnil.
Stavební úřad podle ombudsmana není povinen vždy automaticky postupovat podle „standardního“ procesního rámce pro projednání žádosti, který stanovuje stavební zákona a správní řád. Stavební úřad jako kterýkoliv jiný správní orgán je ve svém procesním postupu povinen reflektovat také relevantní judikaturu, která se k posuzované věci vztahuje. V daném případě má ombudsman na mysli judikaturu správních soudů ohledně obstrukční povahy žádosti o dodatečné povolení stavby.
Pokud by jihlavský stavební úřad nakonec přece jen nerespektoval ombudsmanovy závěry, které se vztahují k jím vedenému řízení o dodatečném povolení stavby, ombudsman očekává, že se obec Rantířov v této věci (stejně jako v případě přerušení řízení o odstranění stejné stavby) odvolá k nadřízenému krajskému úřadu.
Na krajský úřad Vysočiny proto ombudsman již s předstihem apeluje, aby případný nezákonný postup podřízeného jihlavského stavebního úřadu sám napravil a nepřenášel tak „odpovědnost“ za celou záležitost znovu na pole soudních orgánů.